Strejken i tåg- och tunnelbanetrafiken som hotade att bryta ut i morgon klockan 14.00 är avblåst. Parterna Seko och Almega kom överens om ett nytt avtal på spårtrafikområdet på torsdagseftermiddagen efter långa samtal under dagen.

Enligt Seko ingår bland annat den låglönesatsning som LO-förbunden gemensamt krävt i årets avtalsrörelse.

– Det är en seger för rättvisan. Vi får nu den låglönesatsning som vi krävt och andra plusvärden som är viktiga för våra medlemmar på detta område, säger Valle Karlsson, förbundsordförande i Seko i ett pressmeddelande.

Enligt honom har förbundet inte behövt betala med sämre villkor för låglönesatsningen.

– Nej. Tvärtom så bär vi ut en uppgörelse till våra medlemmar med förbättringar som bland annat extra pensionsavsättningar och utökat anställningsskydd vid upphandlingar. Vi skulle aldrig acceptera ett avtal med exempelvis försämrade arbetstider, säger Valle Karlsson.

Avtalet är treårigt och innebär, enligt Sekos pressmeddelande, ”att Sekos medlemmar får samma löneökningar som andra fått på arbetsmarknaden.” I tidigare uppgörelser har löneökningarna varit 6,5 procent för treårsperioden.

– Jag är väldigt glad att vi och Seko kommit överens om ett nytt kollektivavtal som är bra för Spårtrafikbranschen och deras medarbetare, i konstruktiva och förtroendefulla förhandlingar, säger Almegas vd Anna-Karin Hatt i ett pressmeddelande där hon också slår fast att hela avtalets värde ligger inom 6,5 procent.

Läs mer om strejkvarsel

Målare kan gå ut i strejk

Kartläggning av fackmedlemmar hos Almega

Seko varlsar på telekom-området

• Strejkvarsel för järnvägsarbetare

Två nya konflikter på gång

Fastighets och Almega överens – strejk uteblir

Så påverkar strejkerna

• Debatt/Replik: Almega respekterar märket – Anna-Karin Hatt, vd

Almega tar striden om varje avtal

Strejkvarsel för spårtrafik

• Debatt: Striden står om 3,15 kronor – Magnus Pettersson, Fastighets

• Fastighets lägger nya varsel mot Almega

Risk för strid om bemanningsavtal

• LO enigt bakom Fastighets

• Fastighets varslar om strejk mot Almega

Almegas vd backar inte för bråk – intervju med Anna-Karin Hatt