Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Sydafrika: Statligt vapenföretag betalar bara bråkdel av lönen

Det sydafrikanska facket Solidarity stämmer den statliga vapentillverkaren Denel sedan vissa medlemmar bara fått 20 procent av lönen utbetald.

I maj fick vissa av de anställda bara 20 procent av sina löner och det sydafrikanska försvarsmaterielbolaget Denel har varslat om att utbetalningarna för juni och juli också är i fara.

Det uppger fackföreningen Solidarity som nu stämmer Denel i landets arbetsdomstol.

Enligt facket har företaget ha föreslagit att de anställda offrar delar av lönen för att avhjälpa likviditetsbristen. 

– Det är löjligt att tänka sig att ett företag skulle vara redo att ruinera sina anställda genom att inte uppfylla sina ekonomiska skyldigheter, säger Helgard Cronjé, Solidaritys ansvariga för försvars- och flygsektorn, i ett pressmeddelande

– Det är ännu mer upprörande att förvänta sig att dessa anställda ska ruinera sig själva för att hjälpa arbetsgivaren, särskilt när staten är aktieägare, genom att offra sina löner på bekostnad av sig själva och sina familjer.

Denel brottas liksom flera av Sydafrikas statliga bolag med stora underskott. Problemen fanns långt innan men har förvärrats av coronakrisen. 

Enligt nyhetsbyrån Reuters väntar vapenföretaget på en statlig nödutbetalning på 576 miljoner rand, motsvarande 310 miljoner svenska kronor, som utlovades i februari men ännu inte har materialiserat sig. 

Solidarity har enligt egen utsago omkring 140 000 medlemmar och skiljer sig från majoriteten av Sydafrikas fackföreningar, som definierar sig som socialistiska, genom att den är partipolitiskt obunden och kristen. 

Den 30 juni möts fackföreningen och företaget i rätten. Solidaritys krav är att att de utstående lönerna betalas ut omgående. 

– Statens oförmåga att styra den här skutan ger oss inget annat val än att återigen gå till domstol, säger Helgard Cronjé.