Brandmän struntar i kollektivavtalet – fortsätter med dygnspass
Brandmännen i Södra Älvsborg får nya scheman med kortare pass i veckorna för att inte bryta mot reglerna om dygnsvila. Men på helgerna är det fortsatt 24-timmarspass trots att de fått nej på sin dispensansökan.

Mattias Arvidsson, klubbordförande för Kommunal i Södra Älvsborgs räddningstjänst.
Södra Älvsborgs räddningstjänstförbund, med huvudsäte i Borås, bryter medvetet mot reglerna i kollektivavtalet om dygnsvila, när man fortsätter med dygnspassen. Fack och arbetsgivare är överens om att det är nödvändigt. Och man har skickat in en ny dispensansökan för helgerna.
– Vi ser det inte som att vi bryter reglerna. Vi arbetar så som vi är tvungna utifrån de förutsättningar som är. Vi inväntar dispenssvaret, säger Mattias Arvidsson, klubbordförande för Kommunal i Södra Älvsborgs räddningstjänst.
Men är det inte märkligt att man har ett kollektivavtal som man egentligen bryter emot men varken fack eller arbetsgivare vill driva det som kollektivavtalsbrott?
– Det är en jättemärklig situation. Jag kan inte tänka mig att det här har uppstått tidigare där man lokalt är så överens om att avtalet inte fungerar men ändå vill inte arbetsgivarorganisationerna backa på det.
Fler begär föräldraledigt
Jill Jingbrant, förbundsdirektör i Södra Älvsborgs räddningstjänstförbund, ser det inte heller som att man bryter mot reglerna.
– Vi har sökt dispens igen enligt kollektivavtalet. Det står ju i kollektivavtalet att man kan söka dispens. Till vi får beslutet anser vi att det är i sin ordning. Det behövs en dom om vi ska dömas för något.
Dessutom, påpekar hon, har man försökt med 20-timmarspass som kollektivavtalet medger. Men även det leder till brott mot avtalet eftersom det inte fungerar med brytpunkterna för dygnsvilan under helger, det som kallas dygnsbryt. Alla får inte den dygnsvila de enligt avtalet ska ha i så fall.
När man nu går över till uppdelade pass på vardagarna försvårar det inte bara för räddningstjänstens grunduppdrag. Det slår också mot sådant som utbildnings- och övningsverksamhet, säger Jill Jingbrant.
Det försvinner tid för den typen av uppdrag som motsvarar 8-10 heltidstjänster eftersom den operativa personalen arbetar i kombischema där sådant ingår, säger hon.
Flera anställda har begärt föräldraledigt och även tjänstledigt för att arbeta på andra ställen.
– Om vi inte hade fått igenom att kunna fortsätta med dygnen på helger så hade folk varit tvungna att sluta, säger klubbordföranden Mattias Arvidsson.
Kommunal vill inte medverka
Nu pågår förhandlingar mellan Kommunal och arbetsgivarsidan, SKR och Sobona, om ett nytt avtal för hela kommunsektorn. Frågan om dygnsvila är en av knäckfrågorna där man från fackets sida vill ha bort dispensförfarandet.
Kommunals avtalssekreterare Johan Ingelskog säger att man från deras sida inte kommer att fortsätta medverka till en situation där en nämnd i Stockholm ska sitta och avgöra hur lokala scheman ska se ut.
– Vi kan inte sitta och bedöma scheman i varenda räddningstjänst om ett år igen. Det är oseriöst och inte bra, säger Johan Ingelskog som är självkritisk till att det blivit som det blivit.
– Om vi nu har skapat ett kollektivavtal med skrivningar som inte är optimala så behöver vi göra justeringar i det. Det har inte varit vår avsikt att försämra Sveriges möjligheter till hög beredskap med möjlighet till övning och utbildning inom räddningstjänsten, säger Johan Ingelskog.