Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Stöduttalande från Elektrikernas klubb på Ohmegi Elektro

Vid klubbens årsmöte den 27 februari antogs ett uttalande till förmån för Hamnarbetarförbundets vice ordförande.

Elektrikernas klubb på Ohmegi Elektro uttalar sitt fulla stöd för Erik Helgeson och Hamnarbetarförbundet!

Erik Helgeson, vice ordförande för Hamnarbetarförbundet har skamlöst varslats av sin arbetsgivare Roro Terminals i kontexten av Hamnarbetarförbundets lovliga blockad av krigsmateriel till och från Israel.

Som förtroendevald förde han sina medlemmars talan och fick för detta “brott” betala dyrt. Detta är oacceptabelt och bör i förlängningen ses som en attack mot alla arbetares föreningsrätt.

Gothenburg Roro Terminals – dra tillbaka uppsägningen!

Vi uppmanar också andra klubbar i Svenska Elektrikerförbundet, och i resten av LO-förbunden, att stå upp för Erik Helgeson och Hamnarbetarförbundet.

Ett angrepp mot en är ett angrepp mot alla!

Läs om bakgrunden till konflikten här.

Antaget av klubbens årsmöte 2025-02-27