Män i handeln har oftare heltid än kvinnor: ”Upprörande”
Vill du ha heltidsjobb i handeln? Se till att du är man! Det är betydligt vanligare att butiksanställda män jobbar heltid än att deras kvinnliga kollegor gör det.

Linda Palmetzhofer.
Det är sex gånger större chans att du jobbar heltid om du är man och anställd i bygghandeln än om du är kvinna i klädeshandeln.
Det visar en analys som Handels gjort av hur deltidsarbetet skiljer sig åt inom handeln.
Medan 63 procent av männen i bygghandeln jobbar heltid gäller det samma bara 11 procent av kvinnorna i klädeshandeln.
– Det är upprörande att det är så stor skillnad. Det visar att deltidsfrågan inte bara handlar om bransch och kundflöden, utan att det finns en tydlig könsaspekt, säger Handels ordförande Linda Palmetzhofer.
Inom bygghandeln jobbar fler män än kvinnor och där är heltidstjänster vanligare än deltid.
Klädeshandeln är däremot kraftigt kvinnodominerad. Där jobbar bara 12 procent av de anställda heltid.
Handels: ”Myt att det behövs deltid”
Arbetsgivarna brukar motivera deltidstjänsterna i handeln med att fler kunder handlar på vissa tider och dagar.
Då behövs många anställda i butikerna samtidigt, medan betydligt färre behövs andra tider.
Linda Palmetzhofer säger det går att lösa med god schemaläggning, även med heltidstjänster. Jämförelsen mellan bygg- och klädeshandel slår hål på arbetsgivarnas argumentation, tillägger hon.
– Man kan ju undra hur det är möjligt att schemalägga heltider i bygghandeln om det är omöjligt i klädeshandeln. Kundtrycket varierar där också, så olika är det inte.
– Det här visar att det är en myt att det behövs en massa deltider.
Oftare heltid även i klädesbutiker
Även inom de båda branscherna är det vanligare att män har heltid.
I klädesbutiker är det mer än dubbelt så vanligt att män jobbar heltid än att deras kvinnliga kollegor gör det.
Det brukar också sägas att kvinnor inte vill jobba heltid. Även detta är i alla fall delvis en myt, enligt Linda Palmetzhofer.
Handels tidigare undersökningar visar att sex av tio deltidsanställda i handeln vill jobba fler timmar.
I årets avtalsrörelse driver Handels flera krav som siktar in sig på att minska de ofrivilliga deltiderna.
– Det är otroligt viktigt framåt att vi får heltidstjänster så att handelsanställda kan leva på sin lön. Även om fler män jobbar heltid, så är det fortfarande så att många män också har ofrivillig deltid. Det här är en fråga som rör hela detaljhandeln.