Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Hur är det att döma …

… i Arbetsdomstolen, Malin Ackholt, avtalssekreterare för HRF, som utsågs till facklig ledamot i domstolen i somras?

Foto: Henrik Montgomery

Foto: Henrik Montgomery

– Spännande. Det är ett oerhört viktigt uppdrag utifrån det system vi har där parterna finns representerade. Vi ska som lekmannadomare bidra med andra kunskaper och erfarenheter än dem som juristerna har.

Hur var din första insats?

– Jag har bara dömt i två fall, och ingen av domarna har meddelats än, så jag vill inte gå in på detaljer. Även om första gången alltid är den första, kändes också det andra fallet speciellt. Det är lite nervöst och en speciell känsla i magen när en huvudförhandling startar.

Du och många av dem som utsetts av parterna är inte jurister. Är era åsikter lika viktiga ändå?

– Allas röster väger lika tungt. Juristerna har koll på rättspraxis och sådant, och vi bidrar med andra perspektiv.

Hur går det till? Sitter ni runt ett bord täckt med lagböcker och diskuterar tills ni enats?

– Nja. Efter huvudförhandlingen har vi en överläggning och resonerar oss fram till en dom, i alla fall i de fall jag hittills dömt, men det kanske kan krävas flera överläggningar.

Som avtalssekreterare strider du ju för facket mot arbetsgivarna. Hur är det i domstolen, har facket alltid rätt?

– Nej. Ingen har alltid rätt. Varken fack eller arbetsgivare. Vi står inte på någons sida utan ska döma efter omständigheterna i varje enskilt fall.