Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Var tredje har fått tinnitus på avdelningen – Sahlgrenska kan få böta 5 miljoner

Bullerproblemen vid Sahlgrenskas ultraljudsmottagning vid Östra sjukhuset i Göteborg gör de anställda sjuka. Mer än en tredjedel av vårdpersonalen har fått problem med tinnitus. Arbetsmiljöverket hotar med böter på fem miljoner kronor och förbjuder arbete i lokalerna från och med den 1 juli.

Buller- och vibrationsproblemen har pågått sedan 2019 och beror på ständiga ombyggnationer, renoveringar och nybyggen i omgivningarna. Arbetsgivaren har försökt med olika åtgärder som hörselkåpor, visst hemarbete, utökad rotation för personalen med mera men hälsoproblemen har fortsatt.

Ett så högt vitesbelopp som fem miljoner kronor är relativt ovanligt, säger Martin Wennerström, sektionschef hos Arbetsmiljöverket i Västra Götaland.

­– Oftast är det ju inte så höga viten. Och det handlar ju om att det är en stor verksamhet och många berörda. Och sen så är det ju naturligtvis allvarlighetsgraden också‚ säger Martin Wennerström

Att problemen pågått så länge som i sju år har också spelat in för storleken på vitet.

– Det är ju en lång tid för en arbetsgivare att inte ha haft förmågan att lösa problematiken.

36 procent med tinnitus

Av en kartläggning från november 2025 framgår bland annat att 36 procent av de anställda fått problem med tinnitus och nästan hälften upplevde ökad stress av problemen.

Enligt arbetsgivaren har bullermätningar visat att gränsvärden inte har överskridits. Men Arbetsmiljöverket påpekar i sitt beslut att man använt för höga riktvärden på 45 decibel. Enligt Arbetsmiljöverket bör ljudnivån under en arbetsdag inte överskrida 30 decibel vid stora krav på stadigvarande koncentration.

Det framgår inte av arbetsgivarens inlagor till Arbetsmiljöverket vad man tänker göra åt problemet på kort sikt. På lång sikt däremot bedömer Sahlgrenska att det kan dröja ända till 2034 innan en permanent lösning finns för placering av ultraljudsmottagningen. Skyddsombuden vid sjukhuset påpekar att det är alldeles för långt fram i tiden och undrar vad som händer innan dess.

Arbetet har sökt ansvariga vid Sahlgrenska sjukhuset och även skyddsombud från fackförbunden Vårdförbundet och Kommunal.