”Vill inte köra på ett barn” – nu förbjuds bussar vid livsfarlig bro i Malmö
Bussförarna vägrade köra – nu får de rätt. Arbetsmiljöverket förbjuder trafik bredvid den livsfarliga Styrmansbron i Malmö. Varje körning kan kosta Nobina 100 000 kronor.
– Vi ser inte cyklisterna, säger skyddsombudet Mikael Olsson.
”Vi ser inte cyklisterna förrän de är mitt i korsningen. Då har bussen redan svängt” berättar bussföraren Mikael Olsson om bron.
I februari invigdes den nya Styrmansbron, som förbinder Malmö centrum med området Västra hamnen. Vid bron går flera busslinjer, men förarna vägrar att köra den utsatta sträckan – på grund av olycksrisken.
– Jag vill inte köra på ett barn eller någon annan, säger bussföraren Mikael Olsson.
Längst bussfilen sträcker sig en cykelbana. Samtidigt är förarnas sikt skymd på båda sidorna om Styrmansbron och risken att en olycka sker i samband med att bussarna svänger upp på bron är överhängande, menar han.
– Vi ser inte cyklisterna förrän de är mitt i korsningen. Då har bussen redan svängt.
Facket stoppade trafiken
Mikael Olsson är också skyddsombud för facket Kommunal som under sommaren la ett skyddsstopp – vilket stoppade trafiken på sträckan.
Nu har Arbetsmiljöverket kommit med besked: varje gång en bussförare kör i någon av korsningarna på sidorna av bron får deras arbetsgivare, Nobina, betala 100 000 kronor.
Arbetsmiljöverkets förbud är det första av sitt slag, säger Mikael Olsson. Anmälan skickade han nämligen in tillsammans med Nobina – som nu riskerar böter.
– De har varit samarbetsvilliga hela vägen. Anledningen till att vi inte kommit någonstans är för att kommunen kört över oss, säger han.
Kommunen har slagit ner förslagen
Han berättar att personalen själv kommit med konkreta förslag till hur faran kan minskas, bland annat genom att placera ut stensuggor som ska leda cyklisterna rätt och genom att ändra trafikljusen, så att cyklisterna har rött när bussarna har grönt.
– Men då har kommunen sagt att det ger en falsk trygghet eftersom cyklisterna kör mot rött, suckar Mikael Olsson.
Förbudet från Arbetsmiljöverket sätter press på situationen, säger han. Även om det är arbetsgivaren som riskerar böter tvingas, enligt skyddsombudet, kommunen till dialog med Nobina – som nu måste minska olycksrisken i korsningarna.
– Jag ser det som en jättestor facklig seger, det är svårt att påverka tredje part. Men det är bara vi som har musklerna att stoppa detta, säger Mikael Olsson.
Kommunen: ”Jobbar tillsammans”
Pernilla von Strockirch, chef för mobilitetsenheten på fastighets- och gatukontoret i Malmö stad, säger att alla parter, inklusive kommunen, jobbar tillsammans kring problematiken.
De förslag på lösningar för korsningarna som Nobina och deras personal kommit med har kommunen sagt nej till, med hänvisning till trafiksäkerheten, säger hon.
– En åtgärd som blir bättre för en typ av trafikant blir nödvändigtvis inte bättre för en annan typ av trafikant. Vi måste försöka väva ihop helheten.
Att låta cyklisterna få rött ljus när bussarna har grönt skulle skilja sig mot hur trafikljusen fungerar i andra korsningar, menar hon – och säger att risken för missförstånd då uppstår.
Framöver kommer alla involverade parter fortsätta diskutera problematiken kring bron för att hitta en lösning.