Man föll fem meter genom skyddsräcke – åklagare kräver 750 000 av företaget
Skyddsräcket brast när byggnadsarbetaren kom emot skyddsräcket – han föll ungefär fem meter. Det är inte första gången livsviktiga räcken ger vika. Nu krävs byggets huvudentreprenör på 750 000 kronor.
Genrebild av byggarbetsplats.
Tidigare har olyckor med skyddsräcken som gett vika på byggen lett till att arbetare mist livet. Den här gången överlevde mannen, men fick bland annat sårskador, frakturer och skador på inre organ.
Den drabbade mannen arbetade hösten 2022 hos en underentreprenör på ett lägenhetsbygge i Göteborg. Han skulle montera en balkongdörr när olyckan hände.
En annan underentreprenör hade rest stommen och haft i uppdrag att sätta upp skyddsräcken på gjutna balkonggolv. Det var ett sådant räcke som brast.
Dödsolycka i Åkersberga
När en bot för arbetsmiljöbrott nu krävs nästan tre år senare är det byggets huvudentreprenör som hålls ansvarig. Åklagaren menar att företaget ansvarade för att arbetsmiljön skulle vara säker. Men han hävdar att ansvaret brustit, att man inte kontrollerat räckets montering och hållfasthet.
Kravet framförs i ett strafföreläggande, det betyder att ärendet kan avgöras utan rättegång om företaget godtar boten.
Förra hösten omkom en man som föll genom ett skyddsräcke på ett bygge i Åkersberga norr om Stockholm. Han ramlade åtta meter ner till marken.
Ingen åtalades för olyckan. Tidningen Byggnadsarbetaren har rapporterat om Byggnads hårda kritik mot det beslutet. Facket menar att det räcke som brast alls inte borde ha monterats på arbetsplatsen.
Miljonbot för dödsfall i Hjällbo
2018 avled också en man som gjorde takarbeten på ett flerbostadshus i Hjällbo efter att ha tagit tag i ett skyddsräcke vid kanten av taket. Räcket lossnade från sin infästning och mannen föll ungefär tolv meter.
Senare fick företaget som monterat räcket betala en miljon i böter för olyckan.
När en man hösten 2019 föll nära 13 meter på ett bygge i Stockholm, och avled, saknades fallskydd just där. Även han föll från en balkongavsats. Alla var eniga om att fallskydd inte var på plats på korrekt sätt, men i domstol fälldes ingen då det var oklart vilket företag som var ansvarigt. Hovrätten fastställde den friande domen förra året.