Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Myndigheten: Brister i ungas arbetsmiljö på tre av fyra arbetsplatser

Het olja, tunga lyft och farliga maskiner. På nästan tre av fyra arbetsplatser där unga jobbar har inspektörer hittat brister i arbetsmiljön.
– Unga har en tendens att ta fler risker, säger Malin Cato på Arbetsmiljöverket, som uppmanar arbetsgivare att bli mer medvetna om hur yngre anställdas hjärnor fungerar.

Sedan 2023 har Arbetsmiljöverkets inspektörer åkt runt i landet och besökt arbetsplatser där unga, mellan 18 och 24 år, jobbar. 

Och att ha specifik koll på just de yngre arbetstagarna är viktigt av flera skäl, berättar Malin Cato, projektledare på Arbetsmiljöverket.  

– De sticker ut i vår statistik över olyckor och sjukdom på jobbet, samtidigt som det är extra viktigt att ta hand om unga. De ska ju hålla länge i arbetslivet. 

Att det finns brister i ungas arbetsmiljö är känt sedan tidigare, säger Malin Cato. 

– Det är beklämmande, eftersom det här är något vi pratat om i så många år, säger hon. 

En kvinna med röda glasögon och svart tröja tittar allvarligt in i kameran.

Malin Cato, projektledare på Arbetsmiljöverket.

Nästan tre av fyra arbetsplatser brister

Av de omkring 2 756 arbetsplatser Arbetsmiljöverket besökt sedan projektets start i mars 2023 har 72 procent fått en anmärkning på arbetsmiljön – inspektörerna har sett brister och ställer krav på att arbetsgivaren ska åtgärda dessa. 

– Det är absolut en hög siffra, som talar om hur viktigt det är att vi faktiskt är ute på arbetsplatserna, säger Malin Cato. 

Framför allt ligger fokus på att besöka de branscher där många unga jobbar – såsom handeln, hotell- och restaurang och fastighetsskötsel. 

De vanligaste bristerna handlar om det systematiska arbetsmiljöarbetet och introduktion för nyanställda.  

– Mest krav ställer vi på att arbetsgivaren ska undersöka och åtgärda risker kopplade till arbetet. Och att det finns rutiner kring vem som ska göra vad och när, säger Malin Cato. 

Hett vatten, farliga maskiner och tunga lyft

I branscher där unga jobbar är det till exempel vanligt med kemiska arbetsmiljörisker – exempelvis med diskmedel, hett vatten och olja för de som jobbar inom restaurang. För anställda inom grön näring och trädgårdsskötsel kan det handla om farliga maskiner och tunga lyft, och för hotellanställda belastningsergonomiska risker vid städning och bäddning av sängar, berättar Malin Cato. 

– Därför är det ju viktigt att man får en bra introduktion kring hur man ska jobba säkert, vem man ska vända sig till med frågor eller när man märker att något inte fungerar. 

Uppmanar arbetsgivare att lära sig hur unga tänker

I första hand, säger hon, är det arbetsgivaren som har ansvar för arbetsmiljön. Därför är det viktigt att arbetsgivarna är medvetna om hur unga tänker och agerar. 

– De kognitiva förmågorna i hjärnan, till exempel konsekvenstänk, är helt utvecklade först vid 24–30 års ålder, vilket innebär att unga har en tendens att ta fler risker, säger hon. 

Kombinerar man det med en brist på erfarenhet, att vara ny på jobbet, vilja vara duktig och inte våga ställa frågor blir riskerna ännu större, menar Malin Cato.  

– Det måste arbetsgivare förstå för att kunna stötta unga till en bra start till arbetslivet, säger hon.