Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Undersköterskan Felicia, 29: ”Tufft att vara ung i Kommunal”

Fackliga utbildningar av unga – för unga. Det blev en het debatt under en av dagarna på Kommunals kongress i Göteborg.

Förra veckan hade Kommunal sin kongress i Göteborg. De fackliga företrädarna debatterade och beslutade om flera frågor som påverkar Kommunals medlemmar och som facket ska kämpa för de kommande åren. 

Antirasism, ökad grundbemanning i välfärden och våld mot personal är några exempel. Nattundersköterskan Felicia Fredriksson, 29, la extra krut vid frågan om hur facket ska nå unga människor.

Hon började engagera sig i Kommunal när hon fick kommentarer på jobbet i stil med att hon är för ung för att utföra sitt arbete rätt, eller ha åsikter. Under sin första kongress någonsin möttes hon av stående applåder – när hon riktade en känga mot de som tycker att det inte är värt att satsa på unga.  

– Om inte vi unga får vara där och fånga upp de unga, vem fan ska göra det då, frågade Felicia Fredriksson från kongressens talarstol. 

Unga i fokus

Hon är ledamot i ungkommittén i Västra Svealand. Det innebär att hon tarbetar riktat mot medlemmar som är under 30 år, och driver deras frågor. Dessutom gör hon skolbesök. Hon har själv känt att det är svårt att vara ung inom Kommunal, alltså att få sin röst hörd.  

Ibland när ungkommittéen har frågat facket lokalt, alltså sektioner, om hur de arbetar med ungfrågor har svaret varit att det inte behövs, med argument som att det till exempel inte finns unga medlemmar.  

– Men man måste använda oss i ungkommittéerna och ta emot den hjälp vi kan ge för att förstå bättre, säger Felicia Fredriksson.  

Tips till andra

Efter en debatt i talarstolen, där Felicia Fredriksson höjde rösten, klubbade kongressen igenom ett beslut om att arbeta för att se till att det finns fler riktade medlemsutbildningar för unga. Mottot: utbildningar för unga av unga. 

– Nu kan vi hänvisa till det här beslutet om vi känner att vi inte blir uppbackade av sektionerna, säger Felicia Fredriksson, som tycker att det bästa med kongressen är att alla respekterar varandras åsikter.  

Vad har du för tips till den som vill engagera sig fackligt? 

– Är man ung och har möjligheten så tycker jag att man ska ta plats i Kommunal. En bra början är att gå en medlemsutbildning av unga för unga, eller skriva upp sig på våra mötesplatser för unga. Det spelar ingen roll om man inte har någon koll på facket, vi finns där som stöttepelare.