Fångar kan snart skickas till Estland – därför oroas facket över utvecklingen
Estniska kriminalvårdare ska ta hand om svenska fångar. Det är planen om regeringen hyr fängelseplatser utomlands.
– Vad är nästa steg? En farhåga är att det blir privata fängelser, säger Seko Kriminalvårds Christer Hallqvist.
”Platserna är välkomna, men det hade varit skillnad om svensk kriminalvård hade bedrivits på ett estniskt fängelse” säger Sekos ordförande inom Kriminalvården, Christer Hallqvist.
Platserna på Sveriges anstalter och häkten räcker inte till. För att minska trycket på Kriminalvården vill regeringen hyra anstaltsplatser utomlands.
De har tittat på flera länder, men nu kommit överens med Estland.
– Sverige och Estland har nått en överenskommelse som kommer innebära en påtaglig avlastning av svensk kriminalvård. Det här är något som vi har arbetat hårt och länge för och vi är mycket nöjda med resultatet, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande.
Så många kan skickas till Estland
Senare i juni ska länderna teckna ett avtal. Det innebär att Sverige får hyra 400 anstaltsplatser, för upp till 600 intagna, på Tartuanstalten i södra Estland.
De svenska intagna som kan hamna där är män över 18 år, som har dömts för exempelvis mord, ekonomisk brottslighet eller sexualbrott.
Inga svenska kriminalvårdare
Anstalten rymmer idag estniska intagna, men många platser står tomma och fängelset ska tömmas för att ge plats åt svenska interner.
Sverige kommer att få hyra en del av det, som ska bemannas med estnisk personal och estnisk lagstiftning ska gälla.
Sekos ordförande inom Kriminalvården, Christer Hallqvist, är starkt kritisk till upplägget, trots att svenska anstalter är överfulla och skriker efter personal.
– Platserna är välkomna, men det hade varit skillnad om svensk kriminalvård hade bedrivits på ett estniskt fängelse, säger han.
Oroas över nästa steg
Tidigare har diskussionerna handlat om att det ska vara svensk personal och svenska lagar som gäller, förklarar han.
– Det blir nästan en renodlad outsourcing av svensk myndighetsutövning, säger Christer Hallqvist.
Han är oroad över utvecklingen.
– Vad är nästa steg? En farhåga är att det blir privata fängelser i Sverige, om man tänker på vad som har hänt med sjukvården och skolor.
Socialdemokraterna avgör
För att kunna skicka intagna till Estland måste två tredjedelar av riksdagen rösta igenom ny lagstiftning.
Socialdemokraterna måste alltså rösta för Tidöpartiernas förslag, men partiet har ännu inte gett något besked för hur de kommer att rösta.
Omröstningen beräknas ske våren 2026.
Planen är att de första intagna kan skickas till Estland samma sommar.