Ta med hunden och kompisen – så lockar Kiruna vikarier till omsorgen
Ta med dig hunden. Eller kanske din kompis. Så vill Kiruna locka vikarier till vård och omsorg i sommar.
För att en sommarvikarie ska få ta med sig hunden till jobbet krävs att brukarna gör tummen upp. Hittills har en handfull LSS-boenden gett klartecken.
Rekryteringen till sommarens vikariat inom vård och omsorg pågår för fullt i hela landet.
I Kiruna har man tänkt till lite extra med en rad olika lockbeten. Ett av dem är att man kan få ha med sig hunden på jobbet.
– Det gäller verksamheter där brukarna själva kan ge samtycke till att det finns en hund i deras närmiljö. Några LSS-verksamheter har sagt att vi kan absolut ta emot sommarvikarier med trygga hundar, säger Jenny Lindberg, socialchef i Kiruna.
Fyra till fem LSS-boenden har tackat ja till att ta emot personal med hund.
Extremt hundvänligt
Intresset för vikariaten har varit stort och det är människor utanför kommungränsen som hört av sig, enligt Jenny Lindberg.
– Kiruna är en hundstad. Det är extremt hundvänligt. Vi har natur och fjäll runt omkring oss. Det är ett ganska fint ställe att vara på med sin hund en sommar.
Jenny Lindberg, socialchef i Kiruna.
Det finns ju de som är allergiska och hundrädda, hur går det med det?
– Vi undersöker ju sådant. Vi har arbetsgivaransvaret och ansvar för patientsäkerheten. Vi har inte hundar på äldreboenden där vi har personer som kanske inte själv kan samtycka.
Inflyttade hundar kommer säker träffa en och annan hundkompis. Det bor redan 200 hundar per 1 000 invånare i Kiruna, en bra bit över rikssnittet på 106 hundar. Det visar siffror från Konsumentguiden.
Lockar med gruvschema
Men Kiruna vill inte bara ha hundar och hundmänniskor. De erbjuder också folk utifrån att ta med sig sin kompis, det innebär att vid önskemål ska vikarier kunna få jobba på samma ställe som en kompis.
De lockar också med ett slags gruvschema för vikarier som innebär sju dagar på jobbet med långa pass och sju dagar ledigt växelvis. En bonus på 1 500 kronor per vecka är ytterligare ett lockbete liksom träningskort och hjälp med boende.
– Vi har fantastiska medarbetare som kommer på förslag hur vi ska kunna attrahera sommarvikarier. Vi vill kunna ge vår ordinarie personal en välbehövlig semester och då får man vara lite kreativ, säger Jenny Lindberg.