Fler arbetsplatser drogtestar sina anställda: ”Ett sätt att upptäcka problem i tid”
Får chefen drogtesta mig? Kan testet visa fel? Experten Fredrik Sparring svarar på vanliga frågor om drogtester på jobbet.

Drogtest kan göras både genom urinprov och salivprov.
Fredrik Sparring, chefsläkare på företagshälsovårdsföretaget Avonova, svarar på vanliga frågor om drogtest.
1. Hur vanligt är det med drogtester på arbetsplatser?
– Det är vanligast i riskfyllda branscher som transport och kollektivtrafik, bygg, industri och lagerverksamhet. Antalet arbetsplatser som gör slumpvisa drogtester ökar med ungefär tio procent per år. Inom offentlig verksamhet gäller andra regler och där får man inte testa på samma sätt.
2. Får chefen testa mig hur som helst?
– Oftast införs testningarna efter att arbetsgivare och fack kommit överens i en alkohol- och drogpolicy. Det finns även överenskommelser i vissa kollektivavtal. Där brukar det också stå vad som händer om ett test är positivt.
3. Är det vanligt att man blir avskedad vid ett positivt drogtest?
– Tyvärr kan det vara så, det växlar mellan olika arbetsgivare. Men jag tycker att fler och fler arbetsgivare tar ansvar för anställda som har drogproblem.

Fredrik Sparring, chefsläkare på Avonova.
4. Är det skillnad om man testar positivt för alkohol eller droger?
– Ja, det finns ett helt annat skydd mot uppsägning för anställda som har alkoholproblem. Det finns flera domar i Arbetsdomstolen som säger att arbetsgivaren måste erbjuda rehabilitering. Det finns inte motsvarande domar när det gäller droger, men många arbetsgivare erbjuder rehabilitering även vid drogproblem.
5. Kan man lita på att testerna visar rätt?
– När vi på Avonova gör tester tar vi salivprov ute på arbetsplatserna eftersom det är minst integritetskränkande. Vi gör även tester på plats på våra mottagningar vid nyanställningar och då är det urinprov. Det är viktigt att testningen utförs på ett kvalitetssäkrat sätt, att laboratoriet är certifierat och att en specialutbildad läkare gör bedömning av provet. Man tar också två test (A- och B-prov) för att verifiera om det är positivt och den som lämnat drogtestet ifrågasätter resultatet. Det har hänt oss ett par enstaka gånger att det ena salivprovet visar positivt och det andra negativt, men har man två positiva salivtest skulle jag säga att det är hundra procent säkert.
– Jag avråder från så kallade snabbtest som visar resultat direkt. De kan visa utslag för droger om man tagit receptfria värktabletter.
6. Vilka droger testar man för?
– Det vanligaste är att man testar för amfetamin, lugnande mediciner som kan missbrukas, cannabis, kokain, opiater och medicinen Tramadol som också kan missbrukas. Det blir också vanligare att testa även förnarkotikaklassade mediciner som oxykodon och fentanyl.
7. Vad tycker du om att det blir mer och mer vanligt med drogtester på arbetsplatser?
– Som läkare tycker jag att det kan vara bra om man ser det som ett sätt att upptäcka problem i tid, innan det blir en tragedi för personen, och kunna erbjuda stöd och hjälp som arbetsgivare. Både alkohol- och drogproblem tar annars lång tid för arbetsgivare att upptäcka, i snitt sju år, och då kan det nästan vara försent. Ofta är det yngre personer som fastnar i testerna och för vissa kan det vara räddningen.