Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Mer städ och mindre omvårdnad för undersköterskorna i Tibro – ”Ett steg tillbaka”

Den 14 april stängs serviceenheten i Tibro trots att både personal och brukare är helt emot det.
– Jag har legat i förhandling med min plånbok om att säga upp mig, säger servicearbetaren Carina Holm.

För fyra år sedan delade Tibro kommun upp serviceuppgifter och omvårdnadsuppgifter inom hemvården (som motsvarar det som i en stor del av landet kallas hemtjänst). Serviceenheten tog hand om uppgifter som att leverera mat och sköta tvätt och städ. Hemvården tog hand om allt som rör omvårdnad och en del sjukvård.

– Det har gett oss undersköterskor mer tid att hålla på med sjukvård. Det känns som vi tar ett steg tillbaka nu, säger undersköterskan Anna Gunnarsson som arbetar i hemvården och är skyddsombud för Kommunal där. 

Personalen där kommer nu att få tillbaka bland annat städuppgifter. Något många av Anna Gunnarssons kollegor är kritiska till. Många känner att de inte får använda sin undersköterskekompetens. 

– Det pratas om att söka arbete i andra kommuner, säger hon.

Vet exakt vem som kommer

Carina Holm som arbetar på serviceenheten är också negativ till förändringen. 

– Eftersom vi på vår enhet bara arbetat dagtid och haft ett schema för när vi besöker olika personer har de vetat exakt när vi kommer och vem som gör det. De har varit trygga. 

Det är inte bara arbetstiderna som ändras. Nu flyttas de anställda inom serviceenheten över till hemvården i stället, som biträden eller vårdbiträden.

Attraktivt för undersköterskor

– Och vi ska arbeta med omsorgsuppgifter. Det har jag aldrig varit intresserad av, jag tyckte om att det bara var service, säger Carina Holm.

Nedstängningen i Tibro sker samtidigt som Socialstyrelsen går ut med att allt fler kommuner och företag inom äldreomsorgen väljer att dela på service och omsorg. Det till stor del för att göra det mer attraktivt för undersköterskor att söka arbete hos dem.

Tor Kempe, vård- och omsorgschef i Tibro, är medveten om det, men menar ändå att det är nödvändigt att lägga ner serviceenheten.

– Det har varit fantastiskt för de som haft det och bra kvalitet, men som alla kommuner har vi det tufft ekonomiskt.

Överskott av personal

Modellen har enligt honom gjort att det finns ett överskott av personal inom äldreomsorgen. 

– Vi har luckor i hemvårdens planering. Och det finns inte uppgifter att fylla de luckorna med, så vi kommer att lägga serviceuppgifter i deras schemarader. 

Blir den här åtgärden en besparing? Hur stor i så fall? 

– Vi vet inte exakt hur mycket pengar det rör sig om. Det ser vi nog inte förrän vi gör bokslut för i år. 

Nedstängningen innebär att tre av sju serviceanställda slutar, två av dem har sagts upp på grund av arbetsbrist och en har valt att gå i pension. En stor förändring för de fyra som blir kvar är att de nu i stället för att bara arbeta dagtid på vardagar går in i hemvårdens schema med kvällar och helger. 

– Vi har haft möten med den här personalen och det här är ingenting som de önskar. Det blir en avsevärd skillnad för dem, men till syvende och sist kräver verksamheten att vi gör den här omställning, säger Tor Kempe.

Sista arbetsdag

Den som nu väljer att gå i pension är Carina Holm. Hon gör sin sista arbetsdag den 11 april, tre dagar innan hon och kollegorna formellt överförs till hemvården. 

– Sedan får jag väl leva på min rika man, säger hon skämtsamt men blir snabbt allvarlig. – Jag är 66 år och hade tänkt att arbeta längre, men jag vill inte ha hemvårdens arbetstider.