Man dog när han fick balk över sig – arbetskamraterna blev vittnen
En man i 50-årsåldern fick en balk över sig och dog på plats. Hans arbetskamrater bevittnade händelsen. ”De är chockade”, säger Thomas Fuxborg på polisen.

En man i 50-årsåldern har dött efter en arbetsplatsolycka på en byggarbetsplats i Mölndal, utanför Göteborg. Det skriver polisen på sin hemsida. Anhöriga är underrättade.
Mannen fick en balk över sig och dog på plats på tisdagsmorgonen, berättar Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.
– Arbetskamrater till mannen bevittnade det hela och är chockade. De kommer höras senare när de inte är lika chockade, säger han.
Polisen har tagit en grävmaskin i beslag för teknisk undersökning och spärrat av platsen.
– Jag misstänker att det har kommit in uppgifter som gör att vi kan misstänka att grävmaskinen kan ha varit inblandad i olyckan, men på vilket sätt är för tidigt att säga, säger Thomas Fuxborg på polisen.
Polisen utreder händelsen som vållande till annans död, men just nu finns ingen misstänkt.
– Vi ska försöka ta reda på om man har brustit i arbetet på något sätt – det är för tidigt att svara på. Men det är en person som är död, och det ska ju inte behöva ske, säger Thomas Fuxborg.