LO tar strid för Kommunals krav på gratis arbetsskor, arbetstidsförkortning och skrotat karensavdrag
LO tar upp kampen för Kommunals krav på gratis arbetsskor och arbetstidsförkortning efter beslut på kongressen. LO:s nyvalde ordförande tar också strid kravet att slopa karensavdrag vid sjukdom.

Johan Lindholm väljs till ny ordförande under LOs kongress på Waterfront i Stockholm.
Ny LO-ledning
På LO-kongressen valdes Johan Lindholm från Byggnads till ny ordförande. Uppmärksamheten var stor då den föreslagna kandidaten Pim van Dorpel hoppade av bara någon dag innan valet. Men nu finns en helt ny ledning på plats.
Till andra vice ordförande valdes Jessica Leiding, nyss förbundssekreterare i Kommunal. Därför håller Kommunal ett extra förbundsmöte i höst för att välja en ny förbundssekreterare.
Krav om arbetstidsförkortning
Arbetstidsförkortning är en fråga som LO ska kämpa hårt för. Tidigare har LO fattat beslut om att driva 30-timmars vecka.
På kongressen debatterades hur LO ska kämpa vidare och beslut fattades om att arbetstiden i första hand ska kortas genom förhandlingar mellan fack och arbetsgivare för att skrivas in i kollektivavtalen. Samtidigt hålls dörren öppen för att också gå lagstiftningsvägen.
Kommunal har sedan tidigare ett kongressbeslut om 30-timmarsvecka.
Slopad karens
Slopa karensavdraget vid sjukdom! Det krävde LO:s nyvalde ordförande Johan Lindholm i sitt linjetal. Det är ett gammalt LO-krav och många motioner handlade om detta.
Kommunal har sedan 2010 kongressbeslut om slopad karens i sjukförsäkringen.
LO ska kämpa för fria arbetsskor
Gratis arbetsskor är fortfarande ovanligt. Nu ska LO driva kravet på fria arbetsskor för alla välfärdsarbetare. Beslutet fattades efter ett krav från Kommunal Västra Svealand som väckte debatt på LO-kongressen.
4 900 medlemmar får nya fackförbund
Anställda i den gröna sektorn som hittills varit medlemmar i Kommunal ska byta fackförbund. Det beslutades på LO-kongressen efter att Kommunal begärt att djurskötare, bärplockare, golfbanearbetare med flera i den gröna sektorn ska tillhöra andra fackförbund än Kommunal.
Skälet är att Kommunal vill fokusera på att vara ett välfärdsfack. Dessa medlemmar ska nu övertas av Livs, Hotell-och restaurangfacket, Fastighets, Handels och Seko. Den enda ”gröna” yrkesgrupp som blir kvar i Kommunal, enligt förslaget, är trädgårdsanläggare.
Men städarna inom hemservice som utför rut-städning kan fortsatt vara medlemmar i både Kommunal och Fastighets. I en motion hade Fastighets region Väst varnat för att det i dag råder lönedumping och som en lösning på detta föreslagit att Fastighets skulle ta över alla rut-städare. Men nådde inte framgång.