Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Strejkvarsel på Securitas: ”Våra medlemmar skulle tappa väldigt mycket”

På torsdagen varslade Elektrikerna Securitas om strejk för andra gången sedan juni. Anledningen är den samma: facket vill få in värdet av det gamla avtalet i ett nytt avtal.
– Företaget tycker att de har bjudit till, men vi tycker inte riktigt det, säger Michael Bentin, ansvarig för företagsavtalet med Securitas på Elektrikerförbundet.

Läs också: Nytt varsel mot Securitas

Läs också: Strejk på jobbet? Detta gäller!

Parterna återupptog förhandlingarna för två veckor sedan, och nu med hjälp av medlare. Ändå har de inte kommit överens.

– Företaget har bjudit till lite grand, men långt ifrån vad vi kan vara nöjda med. Våra medlemmar skulle tappa väldigt mycket.

Som till exempel?

– Ersättningar kopplade till resor, ingen arbetstidsförkortning vid traktamentesarbete, mycket mindre helgdagar vid beredskap, och så vidare.

Förbundets medlemmar på Securitas har i dag en månadslön, och på det ett lönetillägg. Enligt Michael Bentin vill företaget baka in lönetillägget i månadslönen för de som är anställda i dag.

– Men de som nyanställs missar det här tillägget helt. Vilket innebär att värdet i avtalet urvattnas, säger Michael Bentin och tillägger:

– Vi står också alldeles för långt ifrån varandra vad gäller övervärdet. Vad värdet för våra medlemmar i det gamla avtalet är värt i kronor.

Vad säger medlemmarna?

– Vi hade ett möte med delegationen efter vi avslutat förhandlingarna med företaget. De tyckte vi gjorde rätt som varslade, arbetsgivarens bud var helt enkelt för dåligt.

Mer om Strid för kollektivavtal