Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Elektrikerna stämmer ännu ett Verisure-företag

Ännu en stämning från Elektrikerförbundet mot ett av Verisures franchiseföretag har nått Arbetsdomstolen. Den tredje i ordningen. Denna gång gäller det Larmtec Patrol AB i Stenungsund.

Läs också: ”De vågar inte vittna” – Verisures anställda skrämda till tystnad

Precis som i tidigare stämningar mot Verisures franschiseföretag är tvistefrågan förtids- kontra efterskottslön. Men egentligen handlar det om de anställda larmteknikerna ska gå under Unionens tjänstemannaavtal, eller Elektrikerförbundets arbetareavtal.

Därutöver handlar det i denna stämning om att företaget inte lämnat ut tidsredovisningar och lönespecifikationer som de enligt det hängavtal som tecknades mellan parterna 4 februari 2021 förband sig att lämna ut om förbundet så skulle efterfråga.

Förbundet yrkar på ett skadestånd på 150 000 kronor för avtalsbrott.

Läs också: Elektrikerna tvistade mest 2021 – och har tecknat över 30 avtal i år

Tredje stämningen i ordningen

Tidigare har Elektrikerförbundet stämt två av Verisures franschiseföretag i Arbetsdomstolen: Hometec security i Göteborg och MRO larm i Huddinge.

Alla stämningar handlar om avtalsbrott, att företagen visserligen har tecknat hängavtal med Elektrikerförbundet, men sedan inte tillämpar det, utan istället tillämpar Unionens tjänstemannaavtal.

Den 27 april kommer Arbetsdomstolens domslut gällande det första ärendet, Hometec security.

Mer om Konflikten med Verisure och Hometec Security