Zara-klubb får stipendium för sin kamp mot dåliga scheman
Hyvlade arbetstider och ett sönderslaget schema fick fackklubben på Zara att protestera. De vände sig till Arbetsmiljöverket och fick rätt. Nu får de ett stipendium på 15 000 kronor för sin kamp.
– Det här kom som en chock! Men de har valt rätt personer för det här stipendiet. Vi har slitit och kämpat för att få igenom bättre scheman så den här uppmärksamheten betyder mycket för oss. Vi vill att alla andra som har problem på jobbet ska ta efter oss, säger Walla Deeno, skyddsombud på Zara i Helsingborg.
Det är Handels som delar ut i stipendiet i Kenth Petterssons minne för bra insatser i arbetsmiljöfrågor för handelsanställda. Han var ordförande för Handels 1991-1999 och sedan generaldirektör för Arbetsmiljöverket.
Ska göra något kul tillsammans
– Det är superkul verkligen! Det här stipendiet gör att vi bli ännu mer motiverade att fortsätta jobba fackligt för kollegorna, säger Mirela Velagic, klubbordförande på Zara i Helsingborg.
Stipendiet är på 15 000 kronor.
– Pengarna ska gå till medlemmarna i klubben. Planen är att hitta på någon kul aktivitet som vi kan göra tillsammans. Det är tack vare dem vi lyckats driva de här frågorna, säger Walla Deeno.
Forskare får 60 000 kronor
Det delas ut ytterligare ett stipendium i Kenth Petterssons minne. Forskarna Rebecka Arman, Nanna Gillberg och Maria Norbäck på Göteborgs universitet får dela på 60 000 kronor för derasforskning som visar hur flexibel bemanning i handeln påverkar arbetsmiljön negativt.
Stipendierna kommer att överlämnas under en ceremoni vid Handels kongress i januari.