– Ett nytt kollektivavtal tecknas för landets största avtal: Det mellan Kommunal och SKR. Löneökningar blir enligt industrins märke – därutöver ett engångsbelopp för alla anställda på avtalets område på 5 500 kronor.
– Pappers tecknar kollektivavtal på samma nivå som industrin, det vill säga 5,4 procent på 29 månader.
– Handels varslar om strejk för drygt 5 000 anställda. Orsaken till strejkvarslet är enligt Handels att motparten, arbetsgivarorganisationen Svensk Handel, inte vill höja lönerna för anställda inom handelsbranschen i nivå med andra branscher.
– Hotell- och restaurangfacket varslar om strejk på sex företag och sex orter. Detta då arbetsgivarparten Visita inte vill gå med på löneökningar enligt märket.
– Seko och Energiarbetsgivarna, EFA, tecknar ett nytt avtal enligt märket på 5,4 procent på 29 månader.
– Fack och arbetsgivare inom handeln enas om nya kollektivavtal. Avtalen håller sig till industrins märke. Lönerna för heltidsanställda kommer att höjas med totalt 1 354 kronor.
– Den 13 november tecknades ett nytt Kraftverksavtal mellan EFA och Elektrikerförbundet. Avtalets värde håller sig inom industrins normerande märke.
”Utifrån de förutsättningar som fanns så har vi tecknat ett väldigt bra kollektivavtal”, säger Petter Johansson, ansvarig för Kraftverksavtalet på Elektrikerförbundet.
– 15 november: Förhandlingarna om ett nytt Installationsavtal har kört fast och avbryts på obestämd tid. Avtalet löper vidare med sju dagas uppsägningstid.
– Elektrikerförbundets förhandlingschef Mikael Pettersson säger att han ser problem i avtalsförhandlingarna i hela byggsektorn. Även Målarnas och Byggnads avtal har löpt ut, utan att de kommit överens.
– Hotell- och restaurangfacket och Visita har kommit överens om ett nytt kollektivavtal. Löneökningar i enlighet med märket och 29-månaders avtal.
Byggnads varslar om strejk på byggavtalet. Enligt facket är orsaken Byggföretagens ovilja att ta tag i problemen med dödsolyckor och arbetslivskriminalitet.
– Målarna säger upp avtalet med Måleriföretagen. ”Det mest anmärkningsvärda är att vi inte har fått något slutbud från Måleriföretagen. Vi har bara ett nej på våra yrkanden”, säger förbundets ordförande Mikael Johansson.
– Den 19 november tecknas ett nytt Installationsavtal mellan Elektrikerna och Installatörsföretagen. Avtalet följer industrins normerande märke på 5,4 procent på 29 månader.
– Målarna varslar om strejk. Detta då motparten, Måleriföretagen, enligt facket vägrat förhandla eller lämna bud om ett nytt kollektivavtal för måleriyrket.
– Ett nytt kollektivavtal mellan Byggnads och Byggföretagen tecknas. Därmed dras alla varsel om stridsåtgärder tillbaka. Avtalet följer märket, det vill säga: har en längd på 29 månader varav det sista avtalsåret är uppsägningsbart. Avtalsvärdet ligger på 5,4 procent. Bland det som facket lyfter i det nya avtalet är att Byggnads regionala skyddsombud nu får tillträde till alla arbetsplatser med kollektivavtal.
– Elektrikerna tecknar nytt avtal tillsammans med motparten Teknikarbetsgivarna: Thyssenavtalet, ett företagsavtal för de som jobbar med hissar och rulltrappor på ThyssenKrupp Elevator Sverige AB. Avtalet går i linje med LO-samordningen med ett totalt avtalsvärde på 5,4 procent över 29 månader.
– Målarna och Måleriföretagen accepterar medlarnas bud. Med drygt 36 minuter kvar till strejken skulle bryta ut kunde varslet dras tillbaka. Avtalet följer industrins normerande märke på 5,4 procent på 29 månader.