Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Räddningstjänstens arbetsmiljö ska granskas

Arbetsmiljöverket ska göra cirka 35 inspektioner av räddningstjänsten det närmaste halvåret. Personal i räddningstjänsten har dubbelt så många anmälda arbetsolyckor som genomsnittet på arbetsmarknaden.

Arbetsmiljöverket vill kontrollera att arbetsmiljöarbetet fungerar bra och sätta fokus på arbetsmiljöfrågorna inom räddningstjänsten. 

– De som arbetar inom räddningstjänsten utför en rad riskfyllda arbetsmoment och det ställer stora krav på hur det systematiska arbetsmiljöarbetet bedrivs, säger Elin Löfström-Engdahl, projektledare och arbetsmiljöinspektör på Arbetsmiljöverket i ett pressmeddelande. 

Läs också: Stå upp för räddningstjänsten

Hon säger också att räddningstjänsten trots att det till sin natur är en mer riskfylld arbetsgivare är skyldig att följa arbetsmiljölagen som alla andra.

Inspektionerna kan handla om allt från risker med arbetsutrustning, kemiska ämnen och fysisk träning till risker med skift- och nattarbete och psykiskt påfrestande situationer. 

Det är räddningstjänsten inom kommunalförbund som omfattas av inspektionerna.