Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Han är ny på fackligt uppdrag: Vi måste lyckas nå unga

Hallå där, Gabriel Johansson, som är nyvald som ersättare i Fastighets förbundsstyrelse.

Sedan två år tillbaka har Gabriel Johansson varit ordförande för Fastighets fackklubb på det kommunägda bostadsbolaget Örebrobostäder. På förbundets avtalsråd valdes han till ny ersättare i Fastighets förbundsstyrelse.

Vilka erfarenheter tar du med dig till förbundsstyrelsen?

– Jag tycker det känns viktigt att ta med ungas perspektiv in i styrelsen. Jag är 29 år nu och kan bara tala för mig själv, men när jag kom in i den fackliga rörelsen visste jag inte så mycket varken om hur arbetsmarknaden eller facket fungerar. Vi som fackförbund måste arbeta aktivt med att förankra vår organisation hos unga.

Vilka fackliga frågor är viktigast för dig?

– Lönefrågor och att arbetsgivaren har en bra personalpolitik. Våra löner handlar ju i grunden om kampen mellan arbete och kapital. Jag anser att vi som inte arbetar med att exportera varor, som arbetar med att förvalta våra bostäder eller ta hand om våra gamla, får alldeles för liten del av kakan. Våra arbeten är ju minst lika viktiga för att samhället ska fungera.

– Jag tycker också att arbetsgivarna borde tänka mer långsiktigt och satsa på personalen både när det gäller lön och arbetsmiljö, så att vi vill arbeta kvar på våra arbetsplatser. Hög personalomsättning är inte bra för arbetstagarna, men inte heller för arbetsgivarna.

Vad är dina förhoppningar inför avtalsrörelsen?

– Jag hoppas självklart på att vi får till så höga löneökningar som möjligt. Men vi kan inte heller försämra våra avtal och kompromissa bort andra viktiga frågor för att hänga med i löneutvecklingen. Klyftan mellan låg- och höginkomsttagare ökar och vi behöver göra allt vi kan för att minska ojämlikheten. Det är nödvändigt med en låglönesatsning för att få upp det lägsta lönerna, så jag hoppas att den blir kraftfull.

Vad är det bästa med jobbet som fastighetsskötare?

– Vi fastighetsskötare blir vana att prata med folk och jag tycker det är spännande att träffa många olika slags människor. Jag tycker det är ett fint uppdrag att arbeta åt allmännyttan, att kunna vara med och bidra till bra boendemiljöer. Att se till att människor är nöjda med hur de bor, det känns som en väldigt viktig uppgift.