Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

AV: ”Inte konstigt att man får ont”

Inspektioner från Arbetsmiljöverket, AV, backar upp Ulla Lavins historia. Jysk-anställda löper hög risk att skada sig på jobbet.

Handelsnytt har gått igenom alla inspektioner som Arbetsmiljöverket, AV, genomfört på Jysk mellan 1 januari 2016 och 8 juni i år. Totalt handlar det om 13 Jysk-butiker där AV hittat 97 brister och ställt krav på åtgärder (se faktarutan intill).

Arbetsmiljöinspektör Annegret Ellinger har granskat sju Jysk-butiker under perioden.

– Den metod vi använder för att mäta den fysiska belastningen visar att det förekommer hög belastning vid manuell hantering. Det innebär att risken för överbelastning i rygg, axlar och armar är hög. Jag är inte förvånad att man får ont.

En del krav, till exempel vad gäller rapportering av arbetsplatsolyckor, har Jysk förbättrat. Men att komma tillrätta med ergonomin kommer att ta längre tid, säger Annegret Ellinger.

– Företaget föreslår att man ska vara fler och lyfta. Men det innebär fortfarande manuella lyft, och det är inte mycket personal på de här arbetsplatserna.

LÄS HELA GRANSKNINGEN AV JYSK HÄR:

Mer om Jyskgranskningen