Kongressen hyllade skyddsombud
På måndagen antog kongressen ett stöduttalande för skyddsombudet Claes Melkersson som vittnade i Uppdrag granskning om brister i arbetsmiljön vid bygget av Mall of Scandinavia.

Skyddsombudet får stående ovationer.
”Vi vill ge vårt fulla stöd till Claes, som trots öppet motstånd vågade fortsätta sitt fackliga uppdrag”, skriver Handels kongress i ett uttalande.
Claes Melkerson, skyddsombud för Elektrikerna på APQ, blev öppet motarbetad och senare omplacerad för när han berättade om bristerna i arbetsmiljön på Mall of Scandinavia.
– Din röst gjorde skillnad, Claes. Starkt jobbat och ett stort tack! sa Handels förbundsordförande Susanna Gideonsson.
I stöduttalandet står det också att skyddsombuden är fackets möjlighet att förebygga arbetsmiljörisker och att delta i och påverka arbetsmiljön. De är navet i det fackliga arbetsmiljöarbetet. Handelsanställdas förbund fortsätter arbetet för att ge alla skyddsombud förutsättningar att utföra detta livsviktiga uppdrag.