”Utmaning att skapa klubb på Pressbyrån”
Fackklubbar på Pressbyrån är ovanliga. Butikerna är ofta små och franchiseägda. Men på Karolinska har de lyckats och där vill klubben förbättra både schemat och golvet.

Tracey Hammar, Mia Hultgren och Claes Hammar. De tre i klubbstyrelsen.
När Mia Hultgren på Pressbyrån på Karolinska sjukhuset i Solna började engagera sig i Handels blev hon snabbt trött på snacket om att det bara fanns fackklubbar på stora butiker med många anställda.
– Jag såg det som en utmaning att skapa klubb på en liten arbetsplats.
Klubben bildades för drygt ett år sen. De är tre i styrelsen. Hittills har Mia Hultgren varit på så många fackliga utbildningar och uppdrag att klubben inte kommit igång. Nu ska hon vara mer på jobbet och en fråga de ska ta tag i är bättre framförhållning med schemat. Annat är att sedelboxarna sitter för långt ner, golvet på lagret har spruckit och att mattan bakom kassan är sliten.
– Det är inga enorma saker, men om ingen påpekar dem rinner de ut i sanden. En annan sak är den psykosociala miljön. Vi kan aldrig äta eller fika tillsammans. Uppstår det konflikter har man inte riktigt möjlighet att reda ut det. Vi behöver hitta vägar att kommunicera för att få det att fungera ändå, säger Mia Hultgren.
Att en fackklubb bildas på Pressbyrån är ovanligt. De är ofta få anställda, och de kan inte gå ihop flera butiker och bilda gemensam klubb eftersom de är franchiseägda.
Ägaren Thomas Högström var själv skyddsombud när han var anställd en gång i tiden.
– Med de grundvärderingar jag har är jag positiv till en klubb, men första reaktionen var, behövs det när vi är så få? Vi jobbar nära varandra, har personalmöten, flera anställda är från familjen. Men vill de sitta och prata om saker bara arbetskamraterna emellan motarbetar jag det inte, det är deras rättighet.
Mia Hultgren tycker att en fackklubb är en bättre form för påverkan än personalmöten.
– Då kan man luta sig mot lagar och avtal. Jag tror det är därför många inte vill engagera sig fackligt på små arbetsplatser. För att det är så intimt.