Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Jämställdheten kan få egen myndighet

Regeringens utredare föreslår en ny särskild myndighet för jämställdhet.
Det vore ”ett nödvändigt verktyg för en feministisk regering”, skriver hon på DN debatt.

Det är Gotlands landshövding Cecilia Schelin Seidegård som har utrett jämställdhetspolitiken. Hon konstaterar bland annat att ojämlikheten består och lyfter särskilt fram heltidsfrågan, en av Kommunals hjärtefrågor. Hon skriver:

”Även om kvinnors arbetstider har förlängts fortsätter kvinnor att arbeta deltid i stor omfattning. Detta innebär lägre inkomst, vilket i sin tur påverkar såväl ersättning vid föräldraledighet, arbetslöshet och sjukdom som framtida pension.”

Vidare föreslår alltså Schelin Seidegård en nyinrättad myndighet. Meningen med Jämställdhetsmyndigheten skulle vara att ge stadga och långsiktighet åt jämställdhetspolitiken och ge ”det stöd som krävs för samordning av insatser och en samlad analys och uppföljning av politiken”, skriver hon. Schelin Seidegård lyfter fram att liknande myndigheter finns på bland annat barnrätts-, folkhälso- och funktionshindersområdet.

– Det är väl inget annat stort politikområde som saknar en myndighet, sade hon vid dagens presskonferens.

När jämställdhetsminister Åsa Regnér (S) tog emot utredningen uteslöt hon inte att det kan bli en ny myndighet, men lovade inget:

– Jag kommer verkligen att ta till mig det här och lyssna noga på remissinstanserna, sade hon.