Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Högre andel unga utan sysselsättning

Andelen unga utan vare sig arbete eller studier ökar, enligt en ny LO-rapport. Det är framför allt i gruppen 20-25 år som en allt större andel är utan sysselsättning.

Siffrorna kommer från Temagruppen Unga i arbetslivet och Statistiska centralbyrån och visar utvecklingen för åldersgruppen 16-25 år mellan åren 2006 och 2012.  Gruppen växte extra mycket under 2008-2009. 2006 var det ungefär åtta procent i dessa åldrar som varken arbetade eller studerade. 2012 var motsvarande siffra drygt 9 procent.

Rapporten pekar på att utrikes födda är överrepresenterade och tar också upp de regionala skillnader som finns. Störst andel unga utan sysselsättning finns i Gävleborgs län och lägst andel i grannlänet Uppsala län.

Fotnot: I LO-Rapporten står det att andelen unga utan arbete eller sysselsättning ökade med 2,2 procentenheter 2006-2012. Det är enligt LO ett tryckfel. 1,2 procentenheter ska det vara.