Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Gravid frisör får rätt att trappa ner

Ny praxis hos Försäkringskassan gör det lättare för gravida kvinnor att minska arbetstiden inför förlossningen.
-- Två timmar kortare dag gör stor skillnad, säger frisören Jessica Gyllenspetz.

Hon väntar barn i mars och ansökte i november om graviditetspenning för att slippa jobba i slutet av sin graviditet.
– Nästan ingen på min salong har fått graviditetspenning tidigare. Min kollega som sökte för ett år sedan fick nej. Men jag blev beviljad en fjärdedels ersättning från början av januari, berättar Jessica Gyllenspetz.

Hon är vältränad och har inte haft några särskilda besvär av sin graviditet, så under hela januari skötte hon sitt heltidsjobb utan att ta ut graviditetspenning. Men i början av februari, fem veckor före beräknad förlossning, valde hon att minska sin arbetstid med två timmar om dagen.
– Det betyder mycket. Det är svårt att komma intill kunden och att jobba ergonomiskt riktigt när magen är i vägen. Man är tung och får lätt ont i ryggen när man står och går hela dagarna.

Tidigare var det nästan enbart kvinnor som har tunga lyft i jobbet som blev beviljade graviditetspenning av Försäkringskassan. Men praxis har ändrats efter ett domstolsutslag från mars 2013 som rör en Handelsansluten frisör. Att kvinnan till stor del arbetar stående räcker nu ofta för att ha rätt till minst en fjärdedels ersättning.
– Bra att de har ändrat bedömningen. Det är helfel att bara se till tunga lyft, säger Jessica Gyllenspetz.