Tre kandidater vill ta över klubban i Byggnads

Det finns tre kandidater till att ta över efter Hans Tilly: Byggnads vice ordförande Johan Lindholm, förbundets avtalssekreterare Torbjörn Johansson, och den socialdemokratiske riksdagsledamoten Lars Mejern Larsson som varit ordförande för Byggnads avdelning i Värmland.
Tre kandidater vill ta över ledarrollen i Byggnads. Valberedningen jobbar nu vidare med de föreslagna namnen.
I sommar lämnar Byggnads ordförande Hans Tilly sitt uppdrag eftersom han ska gå i pension. Hans efterträdare utses på en extrakongress i juni. När nomineringstiden gått ut står det nu klart att det finns tre kandidater till att ta över uppdraget: Byggnads vice ordförande Johan Lindholm, förbundets avtalssekreterare Torbjörn Johansson, och den socialdemokratiske riksdagsledamoten Lars Mejern Larsson som varit ordförande för Byggnads avdelning i Värmland.
– Vi har intervjuat de tre nominerade kandidaterna förra veckan, men inte satt ner foten och bestämt oss ännu, säger Per-Olov Larsen, ordförande för Byggnads valberedning.
Det är Byggnads elva regioner som har nominerat kandidaterna. Hur starkt stöd de olika kandidaterna fått vill Per-Olov Larsen inte uttala sig om. Han säger att det nu är upp till valberedningen att titta på nomineringarna och sedan föreslå en av dem till ordförandeposten.
Valberedningen ska träffas nästa gång i april. Det är inte bara en ny ordförande som ska utses utan också kandidater till de övriga posterna i förbundsledningen.
– Det gäller att titta på helheten och föreslå ett lag som fungerar, säger Per-Olov Larsen.
Senast den 11 maj ska valberedningen lämna in sitt förslag till förbundet. Byggnads extrakongress hålls en månad senare, den 12 juni.