”Medlingsinstitutet misstolkar sitt uppdrag”
Medlingsinstitutets uppdrag är att bidra till en väl fungerande lönebildning. Det torde innebära att även en fungerande lönebildning för kvinnor ingår i uppdraget, men där råder det uppenbarligen delade meningar.
I årets avtalsrörelse och avtalsrörelsen 2011–2012 har Medlingsinstitutet offentligt motsatt sig alla former av satsningar för ett minskat lönegap mellan mansdominerade och kvinnodominerade yrken. Argumentet som framförs är att industrins så kallade märke ska följas. Vi menar att Medlingsinstitutet misstolkar både sitt uppdrag och vilken roll märket ska spela i avtalsrörelsen. Därför bör myndighetens uppdrag ändras och förtydligas av regeringen.
Industrins normering för lönebildningen med hänsyn till internationella konkurrensvillkor är naturligtvis viktig för svensk ekonomi, tillväxt och jobb. Men uppfattningen att märket innebär en specifik procentsats som sedan hela arbetsmarknaden ska följa är felaktig. Märket skulle lika gärna kunna sättas i krontal. Om 2,6 procent ska gälla för alla, oavsett bransch, yrke och kön, uppkommer frågan varför förhandlingar inom övriga sektorer på arbetsmarknaden över huvud taget ska föras?
Med detta sätt att tolka lönenormeringen kan inget hända med löneskillnaden mellan män och kvinnor. Lönenormen av i dag bevarar eller faktiskt förstärker orättvisa lönestrukturer. Med ett löneutfall i procent som ska gälla hela arbetsmarknaden dras kvinnor och mäns löner i sär ytterligare räknat i kronor. Den utvecklingen kan vi aldrig acceptera. Lönenormeringen bör därför moderniseras för att passa in i ett mer jämställt Sverige. En reformerad norm ska skapa förutsättningar för att kvinnors löner ska närma sig männens.
Medlingsinstitutets roll bygger på att arbetsmarknadens parter har förtroende och är nöjda med uppdraget. Om parterna är missnöjda måste regeringen ändra uppdraget eftersom Medlingsinstitutet är en myndighet som ligger under regeringens ansvar.
Det finns ingen annan som kan ändra uppdraget. Att ett ändrat uppdrag skulle innebära ökad politisk inblandning i lönebildningen har vi mycket svårt att se. I dag tolkas uppdraget från regeringen som att löneskillnaderna mellan män och kvinnor ska öka – hur kan det vara mer politisk inblandning att ändra öka till minska?
Vi är fast beslutna att minska löneskillnaderna mellan mansdominerade och kvinnodominerade yrken. För att lyckas är det avgörande med ett kronpåslag. Ett kronpåslag får reella konsekvenser så att skillnaden mellan mäns och kvinnors löner minskar.
Lenita Granlund
Kommunals avtalssekreterare