I debatten om anställningsskyddets vara eller inte vara påminner Anne-Marie Lindgren på Arbetarrörelsens tankesmedja om den socialdemokratiska kongressen 1932.

Några kongressombud hade kommit på ett jättefiffigt sätt att stoppa den ökande arbetslösheten. De hade motionerat om att gifta kvinnor helt enkelt inte fick jobba.

Ut med gifta kvinnor från arbetsmarknaden och in med präktiga men arbetslösa karlar, och vips skulle arbetslösheten vara väck.

Dessbättre röstades detta ur många aspekter tvivelaktiga förslag ned av kongressen och därefter har varken Socialdemokraterna eller något annat parti på allvar velat ta ifrån delar av arbetskraften sin rätt att arbeta på grund av fel kön, fel ursprung, eller någon annan pådyvlad anledning.

Men säg den lycka som varar.

I ett gemensamt utspel har de borgerliga ungdomsförbunden nu föreslagit ett liknande sätt att sänka arbetslösheten hos unga.

Att kvinnor jobbar är tydligen okej, men lagen om anställningsskydd borde rivas upp så att äldre kastas ut och yngre får ta deras arbeten.

Att lika många personer i praktiken är arbetslösa även i detta förslag som i förslaget att kasta ut gifta kvinnor ur arbetslivet verkar de borgerliga ungdomsförbunden inte ha lagt märke till.

Förslaget är naturligtvis absurt.

All arbetslöshetsbekämpning måste självklart utgå ifrån att få in dem som är arbetslösa på arbetsmarknaden, inte att kasta ut dem som redan har ett jobb.

Arbetsförbud brukar ju förknippas med en helt annan typ av samhälle än det svenska.