Juholt syntes mest i Visby

Foto: JANERIK HENRIKSSON

Foto: JANERIK HENRIKSSON
Håkan Juholt lockade 4 200 åhörare i Almedalen.
S-ledaren Håkan Juholt vann kampen om uppmärksamheten under politikerveckan. Juholt lockade störst publik och hans parti syntes mest i medierna.
Sommar-Visby återgick på söndagen till det normala efter att politiker, journalister, PR-folk, myndighets- och organisationsföreträdare åkt hem. När lugnet väl lagt sig visade det sig att veckan trots alla rubriker var ganska nyhetsfattig.
En händelse som blev stor nyhet var att Vänsterpartiets Lars Ohly utmanas om partiledarposten av den i partiet populäre riksdagsledamoten Jonas Sjöstedt. Sjöstedt hävdade dock att han sagt samma sak redan i våras.
Folkpartiet föreslog att det ska bli lättare för högutbildade och gäststudenter från länder utanför EU att komma hit och söka jobb. Kristdemokraterna påpekade att det var ett gammalt Kd-förslag.
Sedan lanserade KD förslag om hårdare reaktioner på ungdomskriminalitet. Förslag som redan drivs av FP.
Moderatledaren, statsminister Fredrik Reinfeldt, kungjorde att han ska tillsätta en framtidskommission, inte helt olik det Globaliseringsråd, vars rapport regeringen redan lagt i byrålådan.
Den avgående Centerledaren Maud Olofsson höll ett avskedstal. Mest uppmärksamhet fick hennes tårar.
Dagen efter Olofsson sista tal i Almedalsparken, höll Socialdemokraternas Håkan Juholt sitt första. Han hade kaxigt lovat 21 konkreta besked om framtidens S-politik. Men många var varken konkreta eller nya. Inte heller berättade Juholt vad de skulle kosta.
Gemensamt för många av partiledartalen var att de var ovanligt ideologiska.
Publikmatchen vann Juholt med 4 200 åhörare. De fick höra honom utfärda ett första vallöfte om att lagstifta om rätt till heltid för deltidsarbetande i vård och omsorg.
Socialdemokraterna vann även kampen om mediautrymmet, enligt en mätning som medieanalysföretaget Retriever gjort för TT. Kanske fick Juholt draghjälp av att de borgerliga under veckan ständigt angrep honom för hans eventuella planer att försöka stoppa minoritetsregeringens väntade förslag om ett femte jobbskatteavdrag.
Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson hade den svåra uppgiften att försöka locka folk på politikerveckans sista dag, men lyckades tack vare att anhängare bussats in från fastlandet få ihop en publiksiffra han var nöjd med.
Peter Wallberg