Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Svensk Handel vill att LO och Svenskt Näringsliv löser bemanningsfrågan

Handels har gått med på att flytta fram den varslade strejken i ett antal stora butiker och lager från den 1 till den 8 april. Parterna söker nu en egen lösning på frågan om hur bemanningsföretag ska få användas.

– Vi har fått det primära: Vi är inne i reala förhandlingar. Därför sa vi ja när medlarna bad oss att skuta fram strejkvarslet, säger Lars-Anders Häggström, ordförande i fackförbundet Handels.

– De utdragna avtalsförhandlingarna inom industrin har gjort att vi har hamnat i tidsnöd. Samtidigt har vi komplicerade frågor att lösa. Därför ville medlarna ha mer tid, och det gick vi med på.


AD tar ställning klockan 13

Arbetsgivarna i Svensk Handel hade stämt Handels till Arbetsdomstolen och hävdat att facket inte har rätt att utlösa den varslade strejken den 1 april, med motiveringen att avtalen inte har sagts upp i tid. Eftersom strejken ändå har skjutits en vecka framåt har arbetsgivarna dragit tillbaka sin stämning i AD.

Är det risken för att ni ändå inte skulle fått lov att strejka från den 1 april som har fått er att gå med på att skjuta upp strejken?

– Nej, det har vi inte vägt in, svarar Lars-Anders Häggström. Vi anser fortfarande att vi har sagt upp avtalen på rätt sätt.

Parterna träffas på nytt klockan 13 i dag, måndag. De har än så länge inte diskuterat löneökningar. I stället är det frågan om hur bemanningsföretag ska få anlitas efter att företagen har sagt upp egna anställda som står i centrum. Medlarna har inte gått in på den, utan lämnat över den till parterna.

Vilken betydelse har IF Metalls och Teknikföretagens uppgörelse om bemanningsföretagen för era förhandlingar?

– Deras lösning passar inte handeln, svarar Lars-Anders Häggström bestämt. I vår bransch finns en mycket större flexibilitet, med många deltidsanställda.

Metalluppgörelsen ett stöd
Dag Klackenberg, vd för Svensk Handel, tar däremot uppförelsen mellan Teknikföretagen och IF Metall som en utgångspunkt.

– Frågan är alltför komplicerad för att lösas på några få dagar. Genom uppgörelsen på IF Metalls område har vi något att hålla oss till, säger Dag Klackenberg.

– Det vore bra med någotsånär lika lösningar för alla. Jag våndas inför en byråkratisering av arbetsmarknaden, med en massa olika regler om bemanningsföretag att hålla reda på.

– Det är nästan så att jag vädjar till LO och Svenskt Näringsliv att ta kontakt och lösa den här frågan.