Tusentals människor är stamkunder hos kronofogden sedan 90-talskrisen. Det är till exempel småföretagare som gick i konkurs, människor som blev arbetslösa och folk som skilde sig och sålde villan med förlust.
De lever på existensminimum sedan dess.

– Risken är att vi får en ny, stor grupp till följd av finanskrisen, säger riksdagsman Jan Ertsborn (FP), regeringens enmansutredare i insolvensutredningen.

De senaste siffrorna är ”förskräckliga”, som han uttrycker det. På ett år har antalet ansökningar om betalningsförelägganden till kronofogden ökat med 23 procent till nästan 900.000 under de tre första kvartalen 2009.

Hösten 2008 lämnade Jan Ertsborn ett delbetänkande som föreslår flera lättnader för överskuldsatta. Om förslagen blir verklighet beräknas kanske fyra gånger så många människor som i dag beviljas skuldsanering.

– Sverige tillhör de länder som är hårdast mot skuldsatta och vänligast mot dem som lånar ut pengar. Se bara på sms-lånen. Här lånar man ut pengar hej vilt, sedan driver staten in skulderna genom kronofogden.

Inkassobranschen vinnare
Jan Ertsborn är övertygad om att samhället skulle tjäna på en mjukare linje mot skuldsatta. Hårda tag är inget som befrämjar arbetslinjen.

– Ingen arbetar extra om varje krona går till kronofogden. Många överskuldsatta är arbetslösa, långtidssjukskrivna eller förtidspensionerade. Om en skuldsanering kan få dem tillbaka till arbetslivet tjänar samhället på det, konstaterar han.

Inkassobranschen är systemets vinnare. Vinstmarginaler på 30 procent är inte ovanliga.

– En orsak till att det går så bra är att de stora bankerna säljer dåliga krediter i klump till inkassoföretagen för relativt små pengar. Bankerna skulle aldrig göra upp med den skuldsatta direkt på den nivån, säger Jan Ertsborn.

Oenighet
När han lade fram sina förslag på hösten 2008 var målet en ny lag som skulle börja gälla i år, men ännu har inget hänt. Det ligger nära till hands att anta att det beror på oenighet bland regeringspartierna.

Nu har regeringen anmält till riksdagen att det ska komma en proposition senast den 23 mars.

Men det blir ingen proposition den här gången heller. Regeringspartierna lyckas inte komma överens.

– Handläggningen i regeringskansliet har tagit längre tid än vi hade hade hoppats, säger Matrin Valfridsson, pressekreterare hos justitieminister Beatrice Ask.

 

FAKTA / Skuldberget totalt 80 miljarder kronor
En halv miljon människor och företag klarar inte av att betala sina skulder. 200.000 blir skuldfria varje år. Lika många tillkommer. Drygt 100.000 har införsel på lönen. Det innebär att får behålla existensminimum – resten tar kronofogden hand om.
Skuldberget hos kronofogden är ungefär 80 miljarder. Summan är konstant sedan 2000. Genomsnittsskulden är 170.000 kronor, men en fjärdedel av skulderna är mindre än 100.000 kronor.
Källa: Kronofogdemyndigheten


FAKTA / Skuldsanering

2008 ansökte 6.500 personer om skuldsanering. 3.700 fick ja, 2.800 fick nej. Under de tre första kvartalen 2009 fick 2.900 personer ja till skuldsanering, 1.900 fick nej.
Sedan 1994 finns möjligheten att bli av med skulderna genom skuldsanering. Du ska betala tillbaka på skulderna och leva på existensminimum i fem år: 4.600 kronor i månaden plus drygt 2.000 kronor per barn.
Källa: Kronofogdemyndigheten