Vem väntar hon på?
KONSTNOTIS. Likt ett sagoväsen sitter ”Kaninflickan” på ett korintiskt kapitäl. Vad eller vem hon väntar på utanför den antika skulptursamlingen på Millesgården kan vi bara fantisera om.
Samtidigt är Klara Kristalovas (född 1967) skulptur i glaserat stengods en högst mänsklig gestalt som med sin närvaro påtagligt påverkar omgivningen.
En drömlik sagovärld
Det är nog inte bara jag som blir övertygad av ”Kaninflickan” om att det verkligen finns en sägen eller folksaga att berätta om henne.
Tillsammans med de andra skulpturerna av Klara Kristalova får hon faktiskt de antika skulpturerna, och hela Millesgården, att ingå i en drömlik sagovärld.
Man kan säga att hon fångar essensen av hela samlingsutställningen med totalt tolv konstnärer.
Främmande men välbekant
För ”Kaninflickan” hör hemma i en främmande men ändå välbekant värld där såväl vardagliga trivialiteter som drömmar samsas med det undermedvetna.
Utställning: Drömmare.
Museum: Millesgården, Lidingö.
Pågår t o m: 24 maj.
Thomas Olsson
Skriv ett e-postbrev till kulturredaktörn