Schyst verkstad värd att märkas
Märket för schysta villkor syntes redan förra våren på restauranger och hotell. Nu märks även bilverkstäder och tvätterier. I dag satte IF Metall upp sitt första kollektivavtalsmärke på Svenska Bil i Akalla.
Ska du laga bilen, och vill veta att verkstaden är schyst? Eller letar du efter ett tvätteri, med bra villkor för de anställda? Håll utkik efter IF Metalls kollektivavtalsmärkning som ska spridas till företag från och med i dag.
Märket ska sitta väl synligt på verksamheter där privatpersoner är kunder. Tanken är att det ska bli lättare för konsumenterna att ta ställning och göra medvetna val.
– När jag som privatperson kommer in på ett företag kan jag nu veta, att här är det schysta löner och bra förhållande mellan arbetsgivare och löntagare, säger Stefan Löfven, IF Metalls förbundsordförande, i en kommentar på fackets hemsida.
Det första märket sattes i dag, upp på entrédörren till Svenska Bil i Akalla norr om Stockholm. Företagets vd, Lars-Gunnar Jönsson, säger att märket stadfäster det fina samarbete företaget har med facket. Även fackklubben ser positivt på att arbetsplatsen är först ut att märkas.
– Det är vi jättestolta över, säger Ove Feldt, klubbordförande, i en kommentar.
Fakta: Kollektivavtalsmärkning
Hotell- och restaurangfacket skickade ut sitt första märke för schysta villkor till arbetsgivare i maj förra året. IF Metalls märke har en liknande design så att kunderna lätt kan känna igen märkningen. LO-kongressen beslutade i våras att LO ska agera för ett förbundsgemensamt märke, och även undersöka om TCO vill vara med i märkningen.
Läs också: artikeln: ”Schyst initiativ går hem på krogen” 2008-08-27