I enfaldens tid
MINNESNOTIS. Första årgången av När-Var-Hur kom ut 1945.
Utöver en årsöversikt, en krönika, över årets händelser innehöll varje årsbok, åren 1945–2003, dessutom fördjupande uppsatser i skilda ämnen, författade av välkända och kunniga skribenter.
Exempel
1945 års upplaga behandlar ”Priser och ransonering”, ”Sveriges undervisningsväsen”, ”Arbete och lön” och ”Sveriges skogsbruk”.
1975 års När-Var-Hur berättar om hur den svenska polisen fungerar tio år efter att den förstatligats.
Där finns artikeln om ansträngningarna för att rädda Östersjön och en text med rubriken ”Spioneri eller samhällskritik”. ”Ger kortare arbetstid fler jobb?”, ”Skogsdöden har nått Sverige”, ”Islam – politik och livsmönster för allt fler” och ”Pressen som tredje statsmakt” är några rubriker ur årsboken 1985.
Dessutom har varje årsbok kortare kommentarer under samlingsrubrikerna ekonomi, politik, samhälle, vetenskap, sport och kultur.
Upplättning räckte inte
Från och med 2004 tog Bokförlaget DN över utgivningen.
Därmed förändrades också årsbokens karaktär. De längre fördjupande texterna försvann. Kvar blev enbart beskrivning av enstaka händelser, nyheter, sport och kändisporträtt.
De nya utgivarna satsade på att göra innehållet ”lättare” för att nå en bredare publik och har velat spara in på kostnaderna genom att slippa betala för kvalificerade texter.
Nu läggs När-Var-Hur ner.
Antagligen kommersiellt nödvändigt men ett exempel på en utvecklingstrend som bidrar till att göra världen enfaldigare.
Mario Matteoni
Skriv ett e-postbrev till kulturredaktörn