Grundlagsutredningen vill stärka individens och kommunernas rättigheter
Grundlagsutredningen har i dag lämnat sina förslag till regeringen. Alla partier är eniga om att flytta valdagen och att stärka den enskildes rättigheter. Domstolarna får också lättare att bortse från lagar som strider mot grundlagen.
Vid utredningens presskonferens förklarade Mats Einarsson, vänsterpartiet, att han har varit den mest konservative i utredningen. Han ville inte ändra på så mycket i den nuvarande grundlagen som enligt honom är världens bästa och radikalaste eftersom den säger att all makt utgår från folket. Han beklagade dock att utredningen inte fick diskutera frågan om att avskaffa monarkin.
Mats Einarsson tycker att det är bra att det inte finns någon författningsdomstol som kan överpröva politiska beslut.
– Därför är jag mest nöjd med att utredningen inte föreslår en författningsdomstol.
Utredningen föreslår istället att ”uppenbarhetsrekvisitet” tas bort. Denna regel säger att domstolar i uppenbara fall kan bortse från lagar som strider mot grundlagen.
Enligt vänsterpartiet och socialdemokraterna betyder inte denna förändring så mycket i praktiken. Juristen i utredningen, före detta presidenten i Svea hovrätt, Johan Hirschfeldt, instämmer i denna bedömning.
Men de borgerliga partierna och miljöpartiet, som vill ha en författningsdomstol, tycker att det är en betydelsefull framgång att ”uppenbarhetsrekvisitet” tas bort.
– Nu blir det lättare för en medborgare att hävda att hans fri– och rättigheter som skyddas av grundlagen kränks av en vanlig lag, säger miljöpartiets språkrör Peter Eriksson.