Kvinnor tjänar 15 procent mindre
Kvinnor i Europa tjänar fortfarande i genomsnitt 15 procent mindre än männen, i flera länder 20 procent mindre. Europafacket, Etuc, uppmanar nu sina medlemmar och EU-kommissionen att höja ambitionerna för att minska lönegapet.
70 procent av låginkomsttagarna i Europa är kvinnor, konstaterar Etuc och föreslår i ett uttalande en rad åtgärder.
De centrala avtalsförhandlingarna har en nyckelroll. I länder där de centrala förhandlingarna har stor betydelse är också lönegapet mindre varför den förhandlingsformen ska prioriteras, enligt Etuc.
Decentraliserad och allt mer individualiserad lönesättning verkar i motsatt riktning. I flera länder har facket ställt upp med personer som kan hjälpa kvinnor när de löneförhandlar, vilket gett gott resultat.
Kvinnorna har svårare att få chefsjobb vilket bidrar till löneskillnaderna. Därför måste ambitionerna ökas för att få fler kvinnor i beslutsfattande ställning, skriver Etuc.
Europafacket trycker också att höja lönerna för deltidsarbete – som i stor utsträckning utförs av kvinnor – måste prioriteras.
Etuc, European Trade Union Confederation, har medlemsorganisationer i 36 europeiska länder. LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin är Etucs ordförande.