De kinesiska byggnadsarbetarna i Kalmar har fått ut sina löner. Byggnads och företaget Fanerdun, som ansvarar för bygget av den kinesiska handelsplatsen, har kommit överens.

– Vi har löst problemen som varit och hittat former för det som komma skall, säger Morgan Nyberg, ordförande för Byggnads avdelning i Kalmar.

I december lämnade de 133 byggnadsarbetarna Kalmar och åkte tillbaka till Kina efter tre månaders arbete i Sverige. De hade då inte fått någon lön. Nu har Byggnads fått se bankkvittenser på att 132 av arbetarna fått sina löner utbetalda i Kina.

– När det gäller den siste har de fram till den 3 mars på sig för att visa att han fått lön, säger Morgan Nyberg.

I april kommer 300 nya byggnadsarbetare till Kalmar för att fortsätta bygget. De kommer också att få sina löner utbetalda i Kina, men överenskommelsen med Fanerdun innebär att Byggnads var tredje månad ska få se bankkvittenser på att deras löner betalats ut.

– På så vis kan vi kontrollera att utbetalningarna sker som utlovat, säger Morgan Nyberg.

Läs också: artikeln "Kinasatsning läggs på is", 10/12 2007

Läs också: artikeln ”De tvingas vända hem utan lön”, 5/12 2007
Läs också: reporaget "Kalmar drömmer om kinesisk boom", 12/10 2007