Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Per Hasselberg gör förorten till konst

Kan en konsthall vara ett konstverk?  Ja – om den drar in sin närmaste omgivning i en levande virvel av händelser och förändringar. Frågan är om inte Per Hasselberg har förvandlat hela Hökarängen och dess historia till ett konstverk.

För några år sen emigrerade han till denna arkitekturhistoriskt intressanta Stockholmsförort – ett förstudium till Hötorgscity och Stockholms universitet i Frescati. Han fick ta över den gamla centraltvättstugan och gjorde den till Konsthall C, vars dokumentation och utställningar framför allt handlar om Hökarängen.

Senaste utställningen bygger på att den legendariska socialchefen Ruth Wächter lånat ut sitt arkiv med promemorior och dokumentationer från den stolta tiden 1977–85 när Socialdistrikt 8 fungerade demokratiskt och medmänskligt.

Man kan bläddra i papperen och lyssna på intervjuer med henne och andra inblandade. Eller kika på bilder och halvexperimentella dokumentärfilmer.

Det som Hasselberg med flera håller på med kallas på den internationella konstscenen ”social konst” därför att besökarna aktiveras.

Och detta möte med ett annat slags social konst – en experimentell och självprövande samhällsinstitution – känns i dagsläget oerhört meningsfullt.

Läs också: mer om Ändra allt! som är en del av festivalen Node.stockholm i Hökarängen, Stockholm