Är påven katolik?
Den borgerliga alliansen har kritiserats för att dess ekonomiska politik är orättvis. Men är inte detta som att kritisera påven för att han är katolik?
Nu säger ju inte regeringen att man för en orättvis politik för att man gillar orättvisa, man säger att politiken man för minskar arbetslösheten. Gör den det?
Regering säger att om man sänker kostnaderna för att anställa så kommer fler företag att anställa. Men här tror jag att man har missat nått viktigt, man driver inte ett företag för att sysselsätta folk, man driver det för att man vill tjäna pengar.
Och man anställer bara om det kan öka vinsten i företaget, man anställer alltså bara om efterfrågan ökar så mycket att man behöver fler händer för att få jobbet gjort. Och när ökar efterfrågan?
Jo, när folk får mer pengar. Men nu vill ju regeringen sänka kostnaderna för att anställa, man vill alltså sänka lönerna och då minskar ju efterfrågan. Regeringens politik kommer alltså att leda till ökad arbetslöshet, och när folk sen för sänkt a-kassa så minskar efterfrågan ännu mer, och då kommer arbetslösheten att öka ännu mer.
Alltså regeringens politik är orättvis, och den kommer inte att fungera.
Peter Collvin