Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Jämställdhetspotter för höjda kvinnolöner

LO:s avtalssekreterare Erland Olauson öppnar för jämställdhetspotter mellan olika avtalsområden inför avtalsrörelsen 2007.

Dagens löneskillnader mellan kvinnor och män går inte att lösa inom de enskilda avtalsområdena. En förändring kan bara åstadkommas genom att se mellan avtalsområdena, konstaterade LO:s avtalssekreterare Erland Olauson när LO presenterade sin handbok ”Klass och kön 2006” på den internationella kvinnodagen.

När han tänkte högt kring hur ett sådant förslag skulle kunna se ut talade han i termer av en normhöjning som skulle komma alla till del, plus en särskild jämställdhetspott för avtalsområden med många kvinnliga arbetare.

– Det skulle ta ungefär tre avtalsrörelser med treåriga avtal innan man utjämnat löneskillnaderna. Det här är inget vi är överens om inom LO men det är viktigt med en offentlig diskussion om vi ska ha sådana krav. Arbetsgivarna kommer att motsätta sig jämställdhetspotter, men första steget är att vi inom LO bestämmer oss gemensamt, säger Erland Olauson.

Att hitta rätt sätt att fördela de pengar som finns kan bli svårt, menade han eftersom det inte går att avstå pengar från privat sektor för att ge till offentlig sektor:

– Men det går om vi bestämmer det gemensamt. Om de privatanställda är beredda att betala skatt så att de offentliganställda kan få någonting mer.

Kommunals ordförande Ylva Thörn tyckte att förslaget var ”ett bra steg framåt” och i linje med de kongressbeslut som förbundet har tagit. Men hon poängterade att det inte går att bortse från löntagarna i TCO och SACO:

– Vi måste se ännu bredare över hela arbetsmarknaden, över samtliga fackliga organisationer.

Ett annat nytt förslag som presenterades var planer på en gemensam utfyllnadsförsäkring vid föräldraledighet. Idag ser de olika ut och kostar olika mycket inom alla avtalsområden. Erland Olauson undrade varför inte föräldraförsäkringen skulle kunna se ut som utfyllnaden vid sjukförsäkring, där kostnaderna bärs gemensamt.

– Det skulle ge oss möjligheten att förhandla om hur reglerna ska vara för uttag. De skulle kunna gälla per arbetstagare och inte per barn.

LO:s plattform inför avtalsrörelsen 2007 fastslås i höst.