Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Svälten hotar Jacintas barnhem

Det har inte regnat i Kenya sedan i mars.
Åkern bakom Jacintas barnhem i Kampi ya Moto ligger brun och tom. Där majsen, bönorna och potatisen frodades i fjol ser man i år bara torr, sprucken jord.

Det berättar vårdbiträdet Jacinta Lahti-Noroge, som nyss kommit hem efter att ha besökt barnhemmet – det barnhem som hon byggt upp på den jordplätt hon ärvde av sin kenyanska mor.
Numera finns det tjugotre barn på barnhemmet. Alla är föräldralösa, deras föräldrar har dött i aids.
Under sommaren har man byggt upp en jättelik vattenbehållare på tomten. Meningen är att den ska fyllas av regnvatten och vara en reservoar som räcker till två års förbrukning.
Men den gapar tom, eftersom regnet aldrig kom.

Barnhemmet ligger i Raft Valley, dalen som skär genom stora delar av Afrika. Raft Valley är den bördigaste delen av Kenya. Men i år ligger dalen uttorkad och man tvingas i stället köpa mat från Tanzania, Uganda och i viss mån Östra Kenya.
Jacinta fick ett par tusen kronor i skatteåterbäring i somras. De pengarna använde hon till att köpa mat till barnhemmet.
– Det var tur att jag fick de pengarna. Man får ganska mycket mat för två tusen kronor i Kenya, men förrådet räcker ändå inte så länge till. Jag är jätteorolig för att barnen ska bli utan mat, säger Jacinta.
Nu vädjar hon om bidrag från Kommunalarbetarens läsare – som tidigare så frikostigt gett bidrag till barnhemmet.

Om du vill stödja barnhemmet sätter du in pengar på postgiro nummer 131 29 25-9, ”Barnvän Humanitär”.