Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Fortsatt hög deltidsarbetslöshet

Deltidsarbetslösheten inom vården är fortfarande hög. Och blir det inget trendbrott så upphör snart minskningen.

Inom vården och omsorgen är deltidsarbetslösheten den dominerande formen av arbetslöshet:

* Deltidsanställda som vill och söker mer arbete.

* Timavlönade som inte får jobba så mycket de vill.

Nästan alla de 24 640 personer som i september var registrerade hos arbetsförmedlingen tillhör Kommunals yrkesgrupper; undersköterskor, biträden, vårdare med flera.

Under de senaste 12 månaderna fortsatte den här gruppen att minska.

Men som framgår av tabellen nedan så finns också en tydlig trend: minskningen bromsas upp. Snart kan den ha upphört helt och hållet.

Minskning av deltidsarbetslösheten
under senaste 12 månaderna:

sep-2001 -9038

sep-2002 -5469

sep-2003 -1832

Regeringens vårdkommission, med Mona Sahlin i spetsen kom 1999 överens om att halvera deltidsarbetslösheten på ett år. Men allt blev ett fiasko. Sahlin utlovade då en utredning och lagstiftning om garanterad rätt till heltid. Liknande löften från arbetsmarknadsminister Hans Karlsson har inte heller resulterat i någon lagstiftning om rätt till heltid.

Kommunal har fört ut frågan till landets kommunpolitiker och fått en del löften. Speciellt från s-politiker före valet.

Vårdjobben har blivit fler under senaste åren. Nya intygskrav från a-kassan kan ha lett till färre registrerade deltidsarbetslösa.

Arbetsmarknadsstyrelsens siffror under våren 2003 visade att först då hade det skett en halvering — jämfört med 1999. Men då var inte timavlönade medräknade.