Naturen botar stress
Nu byggs världens första rehabiliteringsträdgård på Alnarp. Dit ska långtidssjukskrivna från södra Sverige resa för att bli friska genom närkontakt med naturen.
Naturen har en gynnsam effekt på stressade personer. Det visar studier vid lantbruksuniversitetet i Alnarp utanför Malmö. Koncentrationsförmågan höjs när man vistas i skog och mark. Man kan även registrera påverkan på blodtryck och puls. Rehabiliteringsträdgården på Alnarp är 20 000 kvadratmeter stor och rymmer såväl skog och äng som frukttädgård och odlingar. Där ska man bedriva läkande trädgårdarbete eller bara promenera om man är för trött för det.
För att få behandling på Alnarp krävs remiss. I vårdteamet finns bland annat två läkare, en arbetsterapeut, en sjukgymnast, en psykoterapeut och en landskapsarkitekt.
Alnarps Rehabiliteringsträdgård kommer att vara basen för ett femårigt forskningsprojekt som även omfattar andra trädgårdar i landet. Projektet har fått anslag bland annat från Karolinska Institutet.
Läs mer på: www.lpal.slu.se/ klicka på ”hälsa och rekreation”