Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ett bättre arbetsliv kräver modig journalistik

Sök

Hur fyller jag i semestern?

Jag är sjukskriven 50 procent av en heltidstjänst och jobbar då två hela och en halv dag i veckan. Mellan den 12 och den 26 april skall jag resa bort och kommer förmodligen fortfarande att vara sjukskriven eller ha sjukbidrag. Ska jag fylla i semester för de dagar jag inte skulle ha jobbat (sjukskriven), eller bara de dagar jag skulle ha jobbat? Måste jag ta ut semesterdagar även under påskhelgen? Jag jobbar bara måndag-fredag och aldrig helgdagar.
Ingrid

Om du är sjukskriven på halvtid ska du bara behöva ta semester de dagar du skulle arbetat. Det kan innebära att du måste ta tre dagar i stället för två och en halv, eftersom det inte finns någon rätt att ta halva semesterdagar.

Detta är en fråga som din arbetsgivare måste ta ställning till och ge dig rätt till. De andra dagarna är du sjukskriven och då är det försäkringskassan och din läkare som ger dig tillåtelse att resa bort.