Krönika. Kan en aktiv Sverigedemokrat sätta sin egen politik åt sidan, ta på sig skyddsombudshatten och plötsligt hävda allas lika rätt, undrar Sandra Lund.
Krönika. Kan en aktiv Sverigedemokrat sätta sin egen politik åt sidan, ta på sig skyddsombudshatten och plötsligt hävda allas lika rätt, undrar Sandra Lund.
Skyddsombud i kristid. I allas tjänst. Men ensam i uppdraget. Fyra skyddsombud, från helt olika branscher, samlades för att diskutera rollen som nästan ingen vill ha.
Krönika. Skyddsombudet har en något negativt klingande uppgift, men visst kan väl vi också inta en positiv approach, tycker Charlotta Kåks Röshammar.
Starka tillsammans. På lördag genomför IF Metall en kampanj i sex städer för att visa hur viktiga skyddsombuden är för medlemmarnas arbetsmiljö.
Krönika. Facket måste fokusera på sin ursprungliga uppgift – att upprätthålla både löner och arbetsmiljö. I detta kan skyddsombuden spela en avgörande roll – om de finns, utbildas och uppmuntras, skriver Sandra Lund.
Skyddsombud i kristid. Två industrier har dominerat Vargön i decennier. I somras försvann en av dem, pappersbruket, för gott. Från den andra, smält-verket Alloys, ryker fortfarande skorstenarna. Men för skyddsombudet Michael Melby har kris blivit vardag.
Krönika. Forskning visar att en krona som satsas på arbetsmiljön ger sex tillbaka. Ändå är det svårt att bevisa att en satsning ger besparingar på sikt.
Skyddsombud i kristid. Om Maria Steinberg fick bestämma skulle facket starta en stor diskussion: Vad gör vi när skyddsombuden blir hindrade eller trakasserade i sitt arbete? Själv har hon följt utvecklingen för skyddsombud i över 30 år.