Ingen linje tre är möjlig för vinstuttag i välfärden

I veckan rekommenderade Malmös socialdemokrater nästa års partikongress att säga nej till vinstuttag ur välfärden.

Formuleringen, att ”ickevinst-princip ska vara rådande inom vård, skola och omsorg”, är mycket snarlik den LO-kongressen tog i våras.

Det intressanta är att motståndarsidan inom partiet trots många inlägg inte har kommit fram till någon motsatt formulering, det vill säga att ”skattepengar ska kunna förvandlas till vinst”.

I stället pågår en frenetisk jakt på en mjukare formulering.

Nyligen skrev S-debattören Jonas Morian i en artikel på Dagens Arena att det måste till en tredje linje i frågan. En linje som värnar kvalitet i stället för att fokusera på vinst.

Häromdagen formulerade socialdemokraterna i Stockholms län ett liknande inlägg. En ”etisk kod” behövs bland välfärdsföretagen, inte förbud mot vinstuttag. Det var ord som genast fick stöd av arbetsgivarna inom Almega.

Men att företagen ska ha bra etik och inte vanvårda folk är ett så grundläggande krav att det blir fullständigt meningslöst.

Grundfrågan kvarstår alltså, ska de skatter vi betalar till vård, skola och omsorg gå till vård, skola och omsorg eller ska de kunna förvandlas till vinster och föras ut ur landet?

Någon tredje väg finns inte.

Martin Klepke
08-796 27 06 @martinklepke

Kommentera den här artikeln

  • http://www.facebook.com/people/Gun-Svahn/100000840954527 Gun Svahn

    Människor måste kunna lita på att våra skattemedel används på ett sunt sätt och inte slarvas bort. 8 av tio vill inte att vinster ska kunna tas ut inom välfärdssektorn. Grundproblemet är då inte att skattemedel går till normala vinster i normala företag. Samhället har i alla tider köpt tjänster och varor och det är klart att företagen måste gå med ett visst överskott för att överleva. Men, som professor Bo Rothstein säger i Expressen (2011-11-24): ”Det är lätt att låta ett privat företag bygga ett vårdhem men svårare att låta ett vinstdrivet företag bedriva vården”. Man måste helt enkelt räkna med att om man lämnar över så svårdefinierade uppgifter som vård och undervisning så öppnas många möjligheter att göra oetiska besparingar.
    Riskerna för missbruk ligger alltså inbyggt i systemet eftersom det inte är möjligt att klargöra allt i ett upphandlingskontrakt. Det leder till löst formulerade kontrakt som lämnar utrymme för neddragningar av både personal och andra resurser. Möjligheterna att tjäna pengar på sämre kvalitet är uppenbar. När kontrakten väl är undertecknade är det krångligt och dyrt att rätta till misstagen. Om verksamheten däremot hade drivits kommunalt hade det varit enklare att rätta till det hela.


  • Utblick

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/06/17/vissla-byta-jobb-eller-casha-in/">Erik Larsson</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/06/17/vissla-byta-jobb-eller-casha-in/"><img class="alignnone size-full wp-image-63048" alt="Kristina Wallin" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2013/05/eriklarsson2013.jpg" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/06/17/vissla-byta-jobb-eller-casha-in/">Vissla, byta jobb eller casha in?</a></h3>

  • Ledare

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/06/14/riksbanken-prioriterar-bort-sysselsattningen/">Martin Klepke</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/06/14/riksbanken-prioriterar-bort-sysselsattningen/"><img class="alignnone size-full wp-image-56381" title="Martin Klepke nya" alt="" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2011/05/Martin-Klepke-ny2.jpg" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/06/14/riksbanken-prioriterar-bort-sysselsattningen/">Bopriser inget för Riksbanken</a></h3>

  • Arbetet på Facebook

  • Arbetet på Twitter

    Medarbetarna på Arbetet:


  • Sista ordet

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/06/14/frihet-storstrut-och-inget-att-gora/">Lennart Lundquist</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/06/14/frihet-storstrut-och-inget-att-gora/"><img class="wp-image-58310 alignnone" title="Lennart Lundquist" alt="" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2011/04/Lennart-Lundquist-ny2.jpg" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/06/14/frihet-storstrut-och-inget-att-gora/">Frihet, storstrut och inget att göra</a></h3>

  • Ekonomi

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/hall-isar-mal-och-medel/">Anders Eld</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/05/17/hall-isar-mal-och-medel/"><img class="alignnone size-full wp-image-56028" title="anders_eld" alt="" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2013/01/anders.png" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/hall-isar-mal-och-medel/">Håll isär
    mål
    och medel</a></h3>